Historia kaplicy Panków na Wolicy
12 maja, 2024

JAN PANEK syn Tomasza i Wiktorii z domu Paluch, pochodził z Dębicy i żył w latach 1864-1945. Żoną jego była MARIANNA NITKOWSKA (1867-1932), córka wójta wsi Wolica Józefa Nitkowskiego i Rozalii Henowskiej. Pankowie zamieszkali na Wolicy, gdzie mieli kilkuhektarowe gospodarstwo, piękny sad, zarybiony staw, wiatrak i cegielnię polową. Jan Panek pracował jako gajowy u Romana Balko, właściciela majątku w Latoszynie.
W ich rodzinie bardzo dużo dzieci umierało po urodzeniu. Najstarszym dzieckiem była córka ANNA PANEK po mężu – górniku Piątkowska (1890-1967), zamieszkała na Śląsku. Pozostałe dzieci to byli chłopcy. Pankowie pragnęli mieć jeszcze jedną córkę. W 1908 r. pojechali do Sanktuarium Natki Bożej do Zawady i prosili Maryję, aby Bóg im pobłogosławił, żeby mieli jeszcze jedną córkę, a wtedy wybudują kapliczkę na swoim polu. Modlitwy ich zostały wysłuchane i 12 maja 1909 r. Marianna urodziła zdrową córkę, której dano imię JADWIGA.

W dorosłym życiu Jadwiga została żoną ANTONIEGO JASIŃKSKIEGO (1905-1976), też z Wolicy. Pankowie zrealizowali swoją obietnicę i w 1910 roku na granicy Dębicy, Latoszyna i Gumnisk wybudowali wcześniej murowany krzyż, a później też murowaną kapliczkę.
Do tej kapliczki kupili u Bernardynów w Tarnowie piękną, zabytkową figurę MATKI BOŻEJ Z DZIECIĄTKIEM NA RĘKU, zaciągając na zakup pożyczkę w banku. Niestety nadeszła I wojna światowa i Pankowie nie mieli z czego spłacić kredytu. Dług rodziców spłacił najstarszy syn WOJCIECH PANEK (1996-1942), który był kolejarzem. Otrzymał za to od rodziców 2 hektary pola i cegłę na budowę domów w Dębicy. W ten sposób uratował od ruiny własną rodzinę.

Kapliczka była zawsze otaczana czcią mieszkańców Wolicy, Latoszyna i Gumnisk. W maju były śpiewane majówki, a co roku była tam również odprawiana Msza Święta. Nawet toczące się blisko walki w czasie II wojny światowej na przełomie 1944 i 1945 roku nie poczyniły większych zniszczeń. Zabrano tylko do bunkrów potężne metalowe drzwi, natomiast w środku została nietknięta figura Matki Bożej oraz drobne świątki.

W latach 70-tych XX w. nasiliły się kradzieże w przydrożnych kaplicach i rodzina Jasińskich po porozumieniu się z resztą rodziny Panków przekazała figurę Matki Bożej do KOŚCIOŁA MATKI BOŻEJ ANIELSKIEJ w DĘBICY, stawiając warunek, aby wykonać kopię tej figury do kapliczki. W tej sprawie początkiem września 1978 r. (po odpuście w Zawadzie) odwiedził kaplicę Ks. Bp JERZY ABLEWICZ – ordynariusz tarnowski wraz z Ks. EDWARDEM LIMANÓWKĄ proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. Figura bardzo się spodobała i wkrótce 1 października 1978 r. zmarła nagle Jadwiga Jasińska. 

Dnia 1 sierpnia 1982 r. Ks. Kard. FRANCISZEK MACHARSKI poświęcił kopię figury przed kościołem Matki Bożej Anielskiej w 50. rocznicę jego istnienia, następnie w procesji przeniesiono ją do kaplicy na Wolicy. Został zmieniony kolor szat Matki Bożej z niebieskiego na różowy. Oryginalna figura po konserwacji 30 kwietnia 1984 r. została ustawiona w głównym ołtarzu Kościoła Matki Bożej Anielskiej w Dębicy. 

W kaplicy na Wolicy nadal odbywają się majówki i raz na rok odprawiana jest Msza Święta.

Źródło: Historia ze zbiorów JJ. Ciosków przy współpracy w upamiętnieniu Fundatora Jana Panka, dr Małgorzata Gawle-Wiernasz.

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności