Z racji przypadającej 7 sierpnia 2021 r. 150. rocznicy narodzin dla nieba bł. Edmunda Bojanowskiego siostry służebniczki dębickie zaprosiły na wspólne świętowanie przedstawicieli wielu środowisk. Najpierw było dziękczynienie Bogu za dar osoby bł. Edmunda, za jego charyzmat i duchowość wraz z prośbą o jego kanonizację. W tej intencji modlili się wierni zgromadzeni w kościele klasztornym w Dębicy podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Ireneusz Stolarczyk, kapelan domu generalnego.
W homilii ukazywał ponadczasowość postaci i dzieła, które rozpoczął Edmund Bojanowski w XIX wieku w Wielkopolsce, a dziś jego ziemskie życie trwa w jego dziele – w podejmowanej przez służebniczki misji spełnianej wśród dzieci, ubogich i chorych.
Pozostawiony charyzmat i duchowość Edmunda nadal inspiruje ludzi wielu kultur i narodów pokazując, jak wartości ewangeliczne przemieniają życie człowieka, kształtują jego osobowość i pomagają w budowaniu kształtu życia społecznego i rodzinnego.
Na świętowanie przybyli m.in. posłowie, władze miasta, powiatu i gminy Dębica, przedstawiciele grup świeckich zwanych „Rodziną bł. Edmunda Bojanowskiego” oraz wielopokoleniowe rodziny z Dębicy i okolic.
Po liturgii przełożona generalna m. Maksymilla Pliszka zaprosiła wszystkich na wspólne świętowanie w ogrodach domu macierzystego. Można było posmakować „kawy z Edmundem”, zjeść tradycyjne ciasto drożdżowe, a przy tym porozmawiać o programie wychowania przedszkolnego według koncepcji pedagogicznej bł. Edmunda, który ukazał się już w tłumaczeniu na język angielski, hiszpański, francuski i rosyjski. Dla smakoszy słodyczy były gratki z myślą bł. Edmunda. Dla najmłodszych największą atrakcją była dmuchana zjeżdżalnia, a także samolot mieszczący sporo grupę młodych pasażerów i pędzący przez ogrodowe alejki wesoły „pociąg radości”, którego „kierownik” zapraszał wszystkich chętnych, niezależnie od wieku. Miłośnicy sportu na boisku mieli ogromną satysfakcję rozegrania meczu z drużyną, w której był nawet Pan burmistrz Mariusz Szewczyk oraz na 5 sposobów zagrać w „grę z Edmundem„.
Atmosfera wspólnego, rodzinnego świętowania pokazywała, że nie tylko siostry służebniczki dziękują za bł. Edmunda Bojanowskiego – swego Patrona i Założyciela, ale jego dzieło miłości i wiary przynosi coraz piękniejsze owoce w naszych czasach i jednoczy wielu wokół dobra.
s. M. Halina Rosiek