Cztery Jubileusze u Służebniczek Dębickich
10 sierpnia, 2021

Wyjątkowo liczna grupa 28 sióstr służebniczek dębickich świętowała jubileusz 70, 60, 50 i 25-lecia ślubów zakonnych. Uroczystej Eucharystii w kościele klasztornym w Dębicy przewodniczył ks. bp Edward Frankowski, który od wielu lat jest zaprzyjaźniony ze Zgromadzeniem, a w tym roku przeżywa również 60.lecie święceń kapłańskich. Jego obecność była szczególnym znakiem nawiązującym do trudnych kart z dziejów Kościoła, a dotyczyły one m.in. tworzących się w okresie komunizmu parafii w Stalowej Woli. W tym trudnym czasie wielkim wsparciem – jak sam zaznaczył – były posługujące wówczas w tym środowisku siostry służebniczki.

W okolicznościowej homilii zaznaczył, że „uroczystość wpisuje się w liturgiczne wspomnienie Porcjunkuli, w 150. rocznicę narodzin dla nieba bł. Edmunda Bojanowskiego oraz 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Te trzy wątki wzajemnie się przenikają i uzupełniają, gdyż powstańcom, tak jak i Edmundowi, towarzyszyły najwyższe wartości. Natomiast wspomnienie Matki Bożej Anielskiej przypomina, że na prośbę św. Franciszka papież obdarzył tę małą kaplicę przywilejem odpustu. Przywołując osobę bł. Edmunda Bojanowskiego podkreślił, że był on „rozmiłowany w Maryi – Świętogórskiej Róży Duchownej”. W dalszej refleksji kaznodzieja rozwinął wątek służby podejmowanej przez Bojanowskiego, który proponował „apostolstwo środowiska środkami tego środowiska” i „chciał podnosić ludzi duchowo, kulturalnie”. Zatrzymując się w refleksji nad okolicznościami przeżywanego jubileuszu ślubów zakonnych zaznaczył, że wszystko „spina klamra, którą jest Słowo Boże”. Odwołał się do postawy Jezusa, który „wsłuchuje się w potrzeby słuchającego Go ludu, chorych uzdrawia w ciągu dnia, a wieczorem głodnych chlebem nasycił”.

Zwracając się bezpośrednio do Jubilatek powiedział m.in.: „Czcigodne Jubilatki wytrwały przy Bogu 25, 50, 60 i nawet 70 lat!” Przywołując słowa św. Jana Pawła II, wypowiedziane do osób konsekrowanych podczas pielgrzymek do Polski, przypominał: „Jesteście szczególnym skarbem Kościoła”, (…) Kościół i ludzkość potrzebują waszego oddania wolnego serca, (…) Waszym powołaniem jest miłować Chrystusa bardziej niż inni”. Na koniec życzył, aby Kościół, Zgromadzenie i Polska „cieszyła się stale waszym ewangelicznym świadectwem”.

Wśród sióstr świętujących jubileusz były siostry posługujące aktualnie nie tylko w Polsce, ale również w Danii i w Rosji.

s. M. Halina Rosiek

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności