Bł. Edmund Bojanowski – patron codziennej modlitwy różańcowej
01 października, 2020

Pieśń: Zawitaj Królowo Różańca Świętego

Dzisiejszy „ Edmundowy ” siódmy dzień miesiąca października przeżywamy z Królową Różańca Świętego. To Ona stała się szczególną Orędowniczką dla Ojca Założyciela. Być może wędrując pieszo, krok za krokiem, niemal każdego dnia, z rodzinnego Grabonoga do Gostynia, rozważał różańcowe tajemnice z życia Jezusa i Maryi… Zdaje się, że miał przekonanie, że wszelkie sprawy powierzane w różańcu, choćby te najtrudniejsze, jakoś się rozwiązują. Świadczy o tym fragment z Listu do s. Elżbiety Szkudłapskiej z dnia 16 sierpnia 1856 r, gdzie bł. Edmund tak napisał:

„Módlmy się tylko gorąco do Najświętszej Panny, aby swą przyczyną wyprosiła nam tę upragnioną pociechę”.

Możemy przypuszczać, że upragnioną pociechę zawsze znajdował właśnie przy Maryi. Znając jego życie wiemy, że nie wszystkie sprawy rozwiązywały się tak po ludzku dobrze, ale wiemy też, że ufając Bogu, Jego Opatrzności i Maryi, Ojciec Edmund umiał dostrzegać dobro i miłość Boga nawet w tych trudnych momentach. Tego sam uczył się od Maryi, która od „FIAT” ze Zwiastowania przez codzienne życie w Nazarecie, przez ból Ogrójca, drogi krzyżowej i śmierci swojego Syna, uczyła się zawierzenia i wiary w słowa Anioła, kiedy powiedział: „Pan z Tobą”. Takiej postawy, bł. Edmund, uczył się w codziennym życiu przede wszystkim przez dostrzeganie woli Bożej w radosnych i bolesnych doświadczeniach codzienności.

Sam doświadczając obecności Maryi i mając świadomość, że „bez Niej trudno byłoby nam żyć na tym świecie” zachęcał innych do praktykowania modlitwy różańcowej. W Dzienniku pod datą 9 września 1854 roku zanotował:

„Mówiłem jej, że dostanie ode mnie książeczkę o żywym różańcu i kartki z tajemnicami, aby się starała w swej rodzinnej wiosce to pobożne bractwo zaprowadzić. Dałem jej jeszcze medalik z Rzymu z Najświętszą Panną Niepokalanie Poczętą, który mi niegdyś Koźmian z Rzymu przywiózł jako przez samego Ojca św. poświęcony. Upomniałem ją, aby go na piersiach nosiła”.

Pieśń: Zdrowaś Maryjo

Ofiarowując medalik Maryi uczył oddania i zawierzenia Jej swojego życia, a pierwsze Służebniczki uczył przede wszystkim swoim przykładem. One patrząc na Jego gesty same uczyły się Maryję kochać i jak innych tej miłości uczyć. W dzisiejszym świecie tak ważne jest, abyśmy my – Służebniczki, ofiarowywały dzieciom różaniec i nakładały im Cudowny Medalik, aby chronił ich młode serca. W świecie stawiającym na kupowanie amuletów, znaków zodiaku itp., stawiajmy na wzór bł. Edmunda Bojanowskiego, który w różnych okolicznościach uczył siostry odmawiania modlitwy różańcowej – Radziłem, aby zaczęły śpiewać różaniec” /Dziennik 1.07.1854 r./

Ważne też jest, w kontekście dzisiejszego maryjnego dnia, aby kolejny raz dostrzec to że, bł. Edmund Bojanowski,, nawiązując do Maryi, podkreślał wartość i godność kobiety. W Jego zapiskach znajdujemy taka notatkę:

„Jak bowiem wewnętrzne życie naszego ludu, jego religijność, jego zwyczaje i cała tradycja bowiem wewnętrzne życie naszego ludu, jego religijność, jego zwyczaje i cała tradycja rodzima jest wyłącznym dziedzictwem kobiet, tak i obyczaje, cnoty i wady ludu są kobiet zasługą lub winą”. /B-f-1, k.16/.

Wzywając wstawiennictwa bł. Edmunda powierzajmy wszystkie kobiety, aby umiały odkrywać swoją wartość przez pryzmat życia Maryi. Módlmy się też za wszystkie dzieci, które obdarowane zostają medalikami z wizerunkiem Maryi, aby nigdy nie zamieniły ich na talizmany czy amulety.

Litania do bł. Edmunda Bojanowskiego

s. M. Katarzyna Szulc

 

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności