Dom zamiast lekarstwa
30 września, 2020

Od 15 lat osoby starsze i chore z Dębicy i regionu, każdego dnia przychodzą do domu macierzystego służebniczek, aby otrzymać wsparcie i pomoc. Od 15 lat funkcjonuje tam bowiem Dom Dziennego Pobytu „Dom Symeona i Anny”.

Placówka formalnie prowadzona jest przez powstałe przy Zgromadzeniu Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”. Wszyscy mieszkańcy domu, a są tacy którzy przychodzą do niego już od samego początku, podkreślają, że „Dom Symeona i Anny” jest jak lekarstwo na ich codzienną samotność. W domu tym otrzymują bowiem zainteresowanie i troskę, bez której dużo trudniej jest im przyjmować choroby i niedomagania podeszłego wieku.

 

Piękna historia

Na przestrzeni 15 lat w „Domu Symeona i Anny” nigdy nie zabrakło ciepłej, rodzinnej atmosfery tworzonej przez oddane posłudze siostry i panie opiekunki. Nic więc dziwnego, że nigdy również nie brakowało osób, które chciały być jego mieszkańcami. Czasem tylko brakowało środków na jego utrzymanie. O te jednak zawsze Pan Bóg się zatroszczył – chociażby w tzw. „ostatniej chwili”. Tak również stało się w ostatnim roku.

W czerwcu 2019 roku wydawało się, że „Dom Symeona i Anny” nie będzie miał się z czego utrzymać. Realizowane projekty, współpraca z samorządem, zbiórki … Wszystkie zdobyte środki były niewystarczające. Pan Bóg jednak miał plan i z Jego pomocą poprzez wsparcie życzliwych ludzi Stowarzyszenie „Dobroć” zdecydowało się zawnioskować o dofinansowanie działalności domu ze środków unijnych. Napisany projekt, którego nazwę pośrednio nadali sami Seniorzy: „Dom lekarstwo na codzienną samotność”, został pozytywnie zaopiniowany i otrzymał wsparcie w ramach konkursu  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. W ten sposób funkcjonowanie domu ma zabezpieczenie finansowe na ponad dwa lata.

W ramach projektu został przeprowadzony kapitalny remont nowego budynku domu. Został on dostosowany do wymogów osób niepełnosprawnych i wyposażony w konieczny do rozpoczęcia w nim działalności sprzęt.

 

Otwarcie i poświęcenie

Chociaż z dobrodziejstw domu: opieki, aktywizujących zajęć, posiłków i pięknych pomieszczeń Seniorzy korzystają już od początku roku szkolnego, 24 września 2020 roku odbyło się jego uroczyste poświęcenie i otwarcie.

Najważniejszymi uczestnikami wydarzenia byli oczywiście sami Seniorzy. Bez nich przecież istnienie domu nie miałoby sensu. Towarzyszyli im jednak licznie zgromadzeni zaproszeni goście: Matka Generalna Służebniczek wraz z siostrami, przedstawiciele władz i różnych instytucji państwowych oraz członkowie Stowarzyszenia „Dobroć”. Ich również nie mogło zabraknąć bowiem Seniorzy chcieli wyrazić im wdzięczność za wszelką dotychczasową pomoc.

Zgromadzonych na uroczystości gości powitała s. Paula Gniadek – prezes Stowarzyszenia. Uroczystego poświęcenia domu dokonał ks. Ireneusz Stolarczyk – kapelan domu generalnego służebniczek, a przecięcia wstęgi i otwarcia placówki Matka Generalna s. Maksymilla Pliszka, p. Tomasz Czop – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie i jego zastępca p. Mateusz Kutrzeba.

Seniorzy zadedykowali zgromadzonym ułożoną specjalnie na tę okazję piosenkę, za którą otrzymali zupełnie zasłużone brawa.

Wchodząc do nowo otwartego „Domu Symeona i Anny” spotkać się można ze spojrzeniem bł. Edmunda Bojanowskiego i jeszcze raz usłyszeć Jego słowa pięknie wypalone na drewnianej płycie: „Trzeba po prostu ofiarować samego siebie tym wszystkim, którzy nas potrzebują”. Dlaczego akurat te słowa zostały wybrane? Może to taka Boża podpowiedź co robić, żeby powstawały tak wielkie i piękne dzieła jak „Dom Symeona i Anny”? Bo kto by pomyślał, że Pan Bóg poprowadzi nas aż dotąd …

s. Monika Duda

 

Foto: Marcin Strzyż

 Media o wydarzeniu:

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności