Czciciele bł. Edmunda Bojanowskiego na wspólnej modlitwie na Jasnej Górze
30 czerwca, 2022

25 czerwca na Jasnej Górze odbyło się ogólnopolskie spotkanie modlitewne czcicieli bł. Edmunda Bojanowskiego, zamykające obchody jubileuszu 150 – lecia jego śmierci. Zdaje się, że obecni pielgrzymi wypełnili pragnienie Jego serca by móc pokłonić się Matce Bożej Częstochowskiej. Jej obraz bowiem polecał umieszczać nad każdą ochronką Służebniczek.

Na modlitewne spotkanie  przybyli pielgrzymi z całego kraju, w sumie było ich kilka tysięcy. Wśród nich byli obecni przedstawiciele samorządów  – włodarze miast i gmin od Wielkopolski przez Śląsk i Małopolskę po Podkarpacie – z tych wszystkich miejsc gdzie swoje ślady, poprzez posługę sióstr służebniczek, pozostawił bł. Edmund. Najliczniejsza grupę stanowiły siostry służebniczki – duchowe córki błogosławionego Edmunda, zarówno te, które posługują w Polsce, jak również misjonarki z całego świata, reprezentujące cztery gałęzie: służebniczki wielkopolskie z przełożoną generalną s. Rafałą Kisiel, służebniczki śląskie z przełożoną generalną s. Dąbrówką Augustyn, służebniczki starowiejskie z przełożoną generalną s. Beatą Chwistek, służebniczki dębickie z przełożoną generalną s. Maksymillą Pliszką. Byli również obecni pielgrzymi wraz z duszpasterzami z parafii, w których obecny jest Edmund w swoich relikwiach oraz z tych parafii, gdzie posługują siostry, nauczyciele, uczniowie i rodzice ze szkół, którym patronuje Bojanowski, dzieci z ochronek i świetlic wraz z wychowawcami i opiekunami, członkowie Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego i placówek oraz grup prowadzonych przez Siostry. 

Każdy pielgrzym otrzymał płytę z widowiska muzycznego, które odbyło się z okazji dwusetnych urodzin Edmunda oraz obrazek z modlitwą za jego wstawiennictwem, którą wspólnie odmówiono na zakończenie spotkania. Zainteresowaniem cieszyły się również stoiska z książkami i innymi pamiątkami związanymi z jego postacią.

Spotkanie rozpoczął montaż słowno – muzyczny o bł. Edmundzie Bojanowskim przygotowany przez siostry służebniczki śląskie z dziećmi i wychowawczyniami.

Następnie została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bpa Jacka Kicińskiego, przewodniczącego Komisji ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP. Homilię wygłosił abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Komisji ds. Apostolstwa Świeckich KEP. Słowo powitania do wszystkich pielgrzymów skierowała Matka Rafała Kisiel – Przewodnicząca Federacji Służebniczek NMP. Odczytano także list przesłany z tej okazji przez Stolicę Apostolską.

W swojej homilii abp Adrian Galbas SAC powiedział m. in. „To jest jeden z tych świętych, którzy mi bardzo imponują. Poznałem go, jak pewnie większość z nas, za sprawą Sióstr Służebniczek, a piosenka, ułożona do słów bł. Edmunda o tym, że „każda dobra dusza jest jako ta świeca, która sama się spala a innych oświeca”, piosenka, którą usłyszałem jako neoprezbiter, a więc lata, lata temu, stała się rodzajem mojego rachunku sumienia i – niestety często – wyrzutu sumienia.

Bł. Edmund imponuje mi przede wszystkim dlatego, że – podobnie jak Założyciel zgromadzenia, z którego się wywodzę – św. Wincenty Pallotti (zresztą żyli mniej więcej w tym samym czasie), pokazał na czym polega apostolstwo świeckich. Tyle, że Wincenty był księdzem, a  Edmund chciał nim zostać, ale gdy to było niemożliwe, nie zraził się, nie odpuścił, przeciwnie: świetnie wykształcony na uniwersytetach w Berlinie i Wrocławiu, erudyta, gorliwie wykorzystywał otrzymane od Boga talenty jako człowiek świecki. Rzadka to też sytuacja, by człowiek świecki założył zgromadzenie zakonne.

Bł. Edmund sto lat przed Soborem Watykańskim II zrealizował w praktyce soborową naukę o apostolstwie świeckich.” (…) „Bł. Edmund nie był teoretykiem, ale praktykiem takiej współpracy. W XIX wieku nie mówił świeckim co mają zrobić, a potem sprawdził, czy i jak zrobili. Jeśli dobrze, to pochwalił, jeśli źle, to zganił. To nie jest współpraca, tylko zarządzanie. Współpraca bł. Edmunda polegała na tym, że usiadł ze świeckimi przy stole, tak, że każdy miał takie samo krzesło, Edmund nie miał krzesła postawionego wyżej, na piedestaliku. A jak już razem usiedli, to i pogadali. Porozmawiali, rozeznawali. Jeden drugiego słuchał, jeden z drugim się dzielił, jeden drugiego szanował, jeden drugiego starał się zrozumieć, a potem to, co rozeznali, wspólnie wykonali. A jak wykonali, to ocenili efekty swoich działań i pomyśleli, co by tu można zmienić i poprawić.

Tak było. To nie bajka, ani jakaś zmyślona historia. To życie, które mogło się zdarzyć niedaleko stąd, pomiędzy Gostyniem, a Górką Duchowną. Niech się więc więcej zdarza i dziś. Zwłaszcza pośród was, duchowych synów i córek bł. Edmunda, członków jego duchowej rodziny.”

W drugiej części spotkania po Koronce do Bożego Miłosierdzia, zebrani wysłuchali świadectwa p. Krzysztofa  ze wspólnoty Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego z Siedlec, w którym opowiedział kim dziś jest dla niego bł. Edmund. Wymowne było wspomnienie spotkania p. Krzysztofa z dzieckiem i siostrą Służebniczką w drodze do codziennej pracy. Podczas wymiany kilku zdań pozdrowili się chrześcijańskim pozdrowieniem „Z Bogiem” po czym chłopiec zapytał czy p. Krzysztof pracuje z Panem Bogiem”. Podczas świadectwa podkreslił, że dało mu to spotkanie nie tylko dużo do myślenia, ale to dziecko wpłynęło na jego dalszą codzienną pracę. Podkreślił, że bł. Edmund choć nie był ziemskim ojcem uczy go ojcostwa, odpowiedzialności i prostoty życia codziennego. 

Bł. Edmund rozważał często tajemnice z życia Jezusa i Maryi stąd nie mogło zabraknąć podczas spotkania wspólnej modlitwy różańcowej. Po niej uczestnicy wspólnie odmówili modlitwę o kanonizację. Z błogosławieństwem kapłańskim pielgrzymi wyruszyli do swoich domów. Spotkanie było tez okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów związanych z propagowaniem myśli, dzieł i osoby bł. Edmunda. Było także doświadczeniem wspólnoty ludzi i różnych środowisk, których połączył bł. Edmund i jego wyjątkowy charyzmat służby, otwartości, jedności. Można powiedzieć, że ta swoista „edmundowa rodzina” jest piękną swoją wielopokoleniowością i bogactwem charyzmatów, która chcemy wspólnie z Siostrami odczytywać wsłuchując się w słowa z Testamentu tak często przywoływane podczas spotkania w Częstochowie ” Kochajcie się i kochajcie się. A reszty Duch święty nauczy Was…”

Sebastian Nowak

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności