Wieczorne zamyślenie z Matką Celiną Czechowska „Kobietą czasu otwartego”
17 maja, 2022

Matka Celina Czechowska w swojej działalności zręcznie i efektywnie łączyła animację życia duchowego z czułą dbałością o wymiar fizyczny. Troskliwa, bezpośrednia, uśmiechnięta i obdarzona wysoką kulturą osobistą, doskonała dyskutantka i nauczycielka, wprowadzała swą obecnością kojącą radość oraz wiedzę. 24 maja 2022 r. minie dokładnie sześć lat od śmierci kobiety niezwykłej, śmiałej prekursorki i taktownej opiekunki, w pełni ucieleśniającej figurę macierzyństwa. W szóstą rocznicę rozstania w świecie doczesnym Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej w Dębicy oraz MiPBP w Dębicy serdecznie zapraszają na Wieczorne zamyślenie z Matką Celiną Czechowską (1935-2016) „Kobietą czasu otwartego”. Wszystkich, pragnących poznać dziedzictwo, pozostawione nam dla roztropnego pomnażania, zapraszamy do budynku Biblioteki Głównej na ul. Akademickiej 10 we wtorek, 24 maja o 17.00.

Wieczorne zamyślenie otworzy występ dzieci i młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. prof. Krzysztofa Pendereckiego w DębicyŻyciorys Matki Celiny Czechowskiej poznamy dzięki Siostrze Halinie Rosiek, która przybliży nam postać przełożonej generalnej, pełniącej swoje obowiązki z gorliwością i oddaniem przez trzy kadencje. Następnie wysłuchamy deklamacji ukochanych utworów Matki Celiny w interpretacji członków Grupy „Safo” MOK w Dębicy. Zwieńczeniem naszego spotkania będzie debata, pozwalająca poznać bohaterkę, inspiratorkę oraz formatorkę życia duchowego, wykraczającego znacznie poza ramy Zgromadzenia. Wieczorne zamyślenie posłuży promocji cennego wydawnictwa, utrwalającego postać Matki w serii poruszających portretów, odzwierciedlających jej uwznioślającą charyzmę i duchowe piękno. Co istotne, każda z zawartych w nim osobistych refleksji mieści w sobie siłę oddziaływania świadectwa, wyrazy podziwu oraz szczerej wdzięczności za dary, jakimi wyposażała Matka Celina tych, których spotkała na swej drodze. 

Matka Celina Czechowska została zapamiętana jako osoba niewiarygodnie hojnadzieląca się wielkodusznie bogactwem duchowości i wciąż pogłębianej wiedzy. Imponuje pewność Matki co do obranej drogi, o której zadecydowała już w wieku 11 lat, gdy zwierzyła się siostrom ze swego pragnienia, a następnie wciąż dziecięca, a zarazem dojrzała odpowiedzialność 13-letniej dziewczynki, gdy pierwszą decyzję przypieczętowało przyjęcie do zgromadzenia. Kolejne lata stanowiły wyrazisty dowód słuszności wyboru – opatrznościowego dla niej i wszystkich, z którymi się zetknęła. Wizjonerka, swoje spojrzenie kierowała dalej; organizując konferencje, spotkania, sympozja, wciąż zwracała się ku przyszłości – nie tylko w naszym ziemskim pojmowaniu. Ci, którzy ją znali, widzieli w niej uosobienie ofiarnej służby i posłannictwaempatii i otwarcia na potrzeby drugiego człowieka. Świadoma konieczności podążania z duchem czasu, nie wahała się podejmować decyzji rzutkich i stanowczych, wdrążając siostry w dziedziny nieoczywiste i dotychczas nieodkryte. Wiedziała doskonale, iż statyka i obojętność na postęp technologiczny są zagrożeniem dla jej ukochanego Zgromadzenia, zatem śmiało angażowała Siostry do zadań wymagających bycia na bieżąco. Poruszający i inspirujący portret Matki Celiny mamy okazję poznać dzięki książce, pt. „Matka Celina Czechowska (1935-2016) w refleksji i wspomnieniach

Serdecznie zapraszamy do wspólnego zanurzenia się w czasie otwartym. Wierzymy, że spotkanie z Matką Celiną Czechowską stanie się impulsem do duchowego zagłębienia w samych siebie.

Za:
http://www.mbpdebica.eu/

Wieczorne zamyślenie z Matką Celiną Czechowska „Kobietą czasu otwartego”

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności