Urodzinowe Święto w tuchowskiej Parafii
09 grudnia, 2021

„Błogosławiony Edmundzie, jednoczący wielu wokół dobra …”

Powyższe wezwanie z litanii do bł. Edmunda Bojanowskiego  jest wspaniałym odzwierciedleniem tego, co wydarzyło się w naszej tuchowskiej parafii św. Jakuba w kilka dni, przed i w sam dzień, 207 –  rocznicy Urodzin naszego Założyciela.

Bowiem 14 listopada tego roku wiele grup naszego środowiska zjednoczyło się wokół urodzinowych obchodów, których jednym z punktów było włączenie się w projekt „Budujemy Przestrzeń Opatrzności”, wspierający budowę Domu dla chłopców z niepełnosprawnością intelektualną w Skoczowie.

Skoro więc Urodziny i to nie „byle kogo”, nie mogło zabraknąć urodzinowego ciasta.
I tak też się stało. Siostry tutejszej wspólnoty skierowały prośbę do osób świeckich z różnych grup parafialnych, swoich rodzin oraz osób współpracujących, o zaangażowanie w akcję pieczenia ciasta. Na odzew nie trzeba było długo czekać… W sobotę 13 listopada od samego rana, w naszym domu roznosiła się woń pysznego ciasta, nie tylko tego, pieczonego przez nasze siostry, lecz także tego, które upiekły i przyniosły panie z naszej Ochronki, członkinie Rodziny bł. Edmunda i Akcji Katolickiej, mamy dziewczynek z Dziewczęcej Służby Maryjnej, rodziny sióstr oraz wiele innych osób. Nie zabrakło również tortu.

Następnego zaś dnia, w kościele Św. Jakuba w Tuchowie, po Mszach Świętych wierni mogli wesprzeć naszą akcję, nabywając przygotowane paczki z urodzinowym ciastem i składając dobrowolną ofiarę do puszek. Edmundowym akcentem były także gipsowe figurki naszego Błogosławionego wykonane przez chłopców ze Skoczowa. Wierni chętnie i hojnie odpowiedzieli na zaproszenie do wsparcia. Urodzinowe niespodzianki rozeszły się bardzo szybko, bo już w godzinach dopołudniowych.

Jednak sednem Urodzin bł. Edmunda nie był wymiar materialny, lecz przede wszystkim duchowy. Toteż przez całą niedzielę, podczas każdej Mszy Świętej, siostry naszej wspólnoty oraz postulantki modliły się wraz z parafianami, dziękując Dobremu Bogu za dar naszego Ojca Edmunda, a s. Katarzyna Szulc przybliżała wiernym Jego postać oraz posługę naszych sióstr w Skoczowie. Także i tutaj osoby świeckie nie zawiodły, ale chętnie zaangażowały się w oprawę liturgii poszczególnych Mszy Świętych: o godz. 7.30 i 9.00 – członkowie Rodziny bł. Edmunda, zaś o 14.00 dziewczynki z DSM – u. Natomiast o godz.11.30 liturgię ubogaciły dzieci z naszej Ochronki wraz z rodzicami, naszymi siostrami i paniami pracującymi w przedszkolu. Przedszkolaki pięknie śpiewały pieśni o bł. Edmundzie, a dorośli czytali lekcje.

Natomiast pół godziny przed Eucharystią, dzieci wraz z rodzicami przedstawiły montaż słowno – muzyczny o błogosławionym Patronie.

Patrząc już nieco z perspektywy na ten niedzielny dzień, możemy śmiało powiedzieć, że choć bł. Edmund od 150 – lat nie żyje fizycznie wśród nas, to jednak nadal „jednoczy wielu wokół dobra …” . A Jego słowa zapisane przed laty w Dzienniku niech będą podsumowaniem niedzielnej posługi: „Dzisiejszy dzień cały do najmilszych w moim teraźniejszym życiu zapisać winienem, bo przepędziłem go w nabożeństwie z Bogiem i w towarzystwie z ludźmi wedle Boga”.

Niech Bóg będzie w tym wszystkim uwielbiony!

s. Małgorzata Marcinek

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności