Tam gdzie się wychowanie ochronkowe zaczęło
19 czerwca, 2024

Fundacja Dziedzictwo bł. Edmunda Bojanowskiego zorganizowała pierwszy Festyn z bł. Edmundem Bojanowskim. Okazja do tego była nieprzypadkowa, ponieważ w tym miesiącu mija 25 lat od beatyfikacji Bojanowskiego. Festyn odbył się w Podrzeczu, miejscowości gdzie 174. lata temu pomieszczenie w swoim domu na urządzenie pierwszej ochronki dla dzieci udostępniła Franciszka Przewoźna. Gościnność p. Franciszki i otwartość na pomysł zorganizowanej opieki nad dziećmi, jaki miał bł. Edmund Bojanowski zaowocowała powstaniem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Bóg wskazał Podrzecze i można powiedzieć tam rozpoczęło się dzieło integralnego wychowania, które trwa po dzień dzisiejszy niemal we wszystkich zakątkach świata. Festyn z bł. Edmundem rozpoczął się Eucharystią w kaplicy Sióstr Służebniczek Wielkopolskich, po której sam błogosławiony w otoczeniu dzieci i sióstr przybył na scenę, aby pozdrowić wszystkich i rozdać cukierki, podobnie jak czynił to ilekroć odwiedzał dzieci w ochronkach. 

Bogaty program dla całych rodzin wypełniły występy dzieci z ochronek, koncert sióstr służebniczek oraz animacje przygotowane przez Krainę Bajek. Festyn został dofinansowany m. in. ze środków Programu Grantów Społecznych oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Podrzecza i okolicznych miejscowości mogli skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przede wszystkim z myślą o najmłodszych. Każde dziecko otrzymało prezent z rąk Edmunda, a dorośli chętnie próbowali smakołyków przygotowanych przez organizatorów. Była Zupa Rumforda, zupa pomidorowa, bigos, kiełbaski z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem, ciasta i kawa oraz lemoniada. Popularnością cieszyły się zamki dmuchane, fotobudka, przejażdżki bryczką oraz animacje z postaciami bajkowymi. Były także stoiska straży pożarnej, policji, Nadleśnictwa Piaski oraz rękodzieło i warsztaty. Całość zakończyła piana party.  

Festyn zjednoczył różne lokalne środowiska i to niedzielne spotkanie było wypełnione radością, rozmową, zabawą dzieci, a Pan Bóg pobłogosławił piękną pogodą. Zebrani w ogrodzie Sióstr mogli poznać ideę powstania i działalności Fundacji Dziedzictwo bł. Edmunda Bojanowskiego, która pragnie troszczyć się o duchową i materialną spuściznę, jaką pozostawił bł. Edmund. Opiekuje się jego domem rodzinnym, który można zwiedzać wsłuchując się w historię życia bł. Edmunda Bojanowskiego. 

Sebastian Nowak 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności