Bł. Edmund Bojanowski – jednoczy – inspiruje – pociąga swym przykładem
14 czerwca, 2024

W obecnym roku wspominamy 25. rocznicę beatyfikacji bł. Edmunda Bojanowskiego, którego wraz z bł. Reginą Protmann i 108 Męczennikami II Wojny Światowej wyniósł na ołtarze św. Jan Paweł II podczas 7. Pielgrzymki do Polski. Można śmiało powiedzieć, że beatyfikacja świeckiego katolika, zwyczajnego, skromnego, a zarazem bardzo zaangażowanego w życie lokalnej społeczności, stała się okazją do odkrywania bogactwa jego życia. Jak powiedział wtedy Ojciec Święty, bł. Edmund Bojanowski „potrafił skutecznie jednoczyć wokół dobra różne środowiska”. Te słowa żyją i są w obecnych czasach bardzo aktualne. Można zauważyć, że duch bł. Edmunda żyje wszędzie tam, gdzie siostry posługują. Stał się patronem wielu parafii, placówek wychowawczych, zaczął łączyć ludzi w powstających grupach Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego. Jest odkrywany jako wychowawca, pedagog, poeta, inicjator otwierania bibliotek, działalności charytatywnej, a jego przykład jednoczy lokalnych społeczników, Obecny w swoich relikwiach w wielu miejscach w Polsce i po za jej granicami niejednokrotnie inspiruje i łączy. 

Dziś bł. Edmund ma ogromny zasięg przez tych, którzy pragną go naśladować. W Dębicy jest nieustannie przywoływany przez wieloletnią obecność sióstr w szkołach, parafiach, w ochronce, świetlicy, szpitalu oraz wśród starszych i chorych. 

Z okazji 25. rocznicy beatyfikacji „Serdecznie dobrego człowieka” Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „DOBROĆ” wraz ze Zgromadzeniem Sióstr Służebniczek BDNP przygotowało dla mieszkańców Dębicy Piknik Rodzinny pod hasłem „Wspólny CZAS to nasz SKARB”. Przez „Grę terenową” można było poznać bł. Edmunda i jego wielkopolskie korzenie, m.in skosztować Zupy Rumforda, którą swego czasu przygotowywał bł. Edmund dla mieszkańców Gostynia. Dzieci mogły brać udział w konkursach zorganizowanych przez siostry, wychowawców, Miejską i Powiatową Bibliotekę w Dębicy, Muzeum Regionalne i OHP Hufiec w Dębicy. Piknik rodzinny był czasem na spotkania, rozmowy i wspólną radość. 

W niedzielę 9 czerwca br. w kościele klasztornym obyła się Eucharystia w intencji dziękczynnej za osobę bł. Edmunda Bojanowskiego, z prośbą o dar jego kanonizacji. Wspólnej modlitwie, na którą przybyły różne lokalne środowiska związane z bł. Edmundem, przewodniczył Ks. Abp Henryk Nowacki wraz z kapłanami dębickich parafii i licznie zgromadzonymi siostrami. W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał na przejrzystość życia bł. Edmunda, jego wrażliwość, zaangażowanie duchowe w życie wiary. Zachęcał do edmundowej odwagi w obronie wiary i ochronę wartości w rodzinach. Po Mszy świętej odbyło się zwyczajem bł. Edmunda, spotkanie przy „kawie, herbacie i ciastku”. Spotkaniu towarzyszyło także nagrodzenie uczestników konkursu multimedialnego i literackiego „Młodzi tropiciele śladów przeszłości” – Co się działo z siostrami służebniczkami w 1954 roku?” oraz konkursu plastycznego dla placówek oświatowych „Zgromadzenie w sercu miasta – wykonanie pocztówki”. Konkurs przygotowało Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „DOBROĆ” pod patronatem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek BDNP. 

Bł. Edmund Bojanowski jest wzorem do naśladowania przez przeżywanie życia w rytmie roku liturgicznego, pobudza do wytrwałej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Mieszkańców Dębicy zapraszamy do kościoła klasztornego na chwile adoracji oraz do włączenia się w Rodzinę bł. Edmunda Bojanowskiego, aby poznawać jego życie przez czytanie Dziennika, Notatek i innych opracowań.

s. M. Katarzyna Szulc

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności