Spotkanie formacyjne dla pielęgniarek

W dniach 12-14 kwietnia 2024 r. w Zakopanem spotkały się siostry posługujące chorym. Tematem spotkania były słowa zaczerpnięte z Evangelium Vitae „Strzec ludzkiego życia i służyć mu”. Grupa licząca 15 osób była powiększona, dzięki mediom, o siostry pracujące w Niemczech  (siostry brały udział w wykładach przez Internet).

Pierwszą część wykładów poprowadził pan dr hab. n. med., dr n praw. Jakub Pawlikowski. Omawiając zagadnienia etyczno- moralne rozpoczął od związku religii z umiejętnością leczenia chorych i od wagi duchowości w medycynie. Kolejno skupił się na trudnej „klauzuli sumienia” w zawodach medycznych. Omówił problem świętości życia i jego poszanowania od poczęcia do naturalnej śmierci, szczególnie związany z tym problem: „in vitro”, aborcji, eutanazji, uporczywej terapii a także współczesne zagadnienie związane ze zmianą płci. Lekarz nie tylko dzielił się szeroką wiedzą, ale i doświadczeniem człowieka wierzącego, który wymagania Ewangelii traktuje poważnie. Drugim wykładowcą był ks. dr hab. Grzegorz Godawa zajmujący się na co dzień pedagogiką. Tematem wiodącym była sprawa relacji międzyludzkich, w tym szczególnie zagadnienie bliskości. Wiadomo, że dotyk w medycynie jest obecny i dopuszczalny, mówił wykładowca, ale w tym chodzi jeszcze o coś więcej, o bliskość, która jest empatyczną obecnością. Omówił też współczesny problem indywidualizmu, który prowadzi do wyobcowania człowieka. Alternatywą takiej postawy jest postawa zdrowych relacji, które dążą do współuczestnictwa w życiu drugiego człowieka i wzajemnej pomocy. Nie jako ten kto mi zagraża, ale kto jest blisko mnie.

Wykłady miały charakter otwartych spotkań, w czasie których zadawano pytania, dzielono się refleksją i przeżywanym doświadczeniem zawodowym.  Poruszana tematyka inspirowała do rozmów przy stole i poza nim. Siostry mogły spotkać się w swoim gronie, podzielić się przeżyciami z niełatwej pracy, wzajemnie wzmocnić i zmotywować do posługi chorym w dzisiejszej rzeczywistości.

Nie mniej ważnym czasem „bycia razem” była wspólna modlitwa, śpiew, Eucharystia, a swoistym dopełnieniem było wyjście w góry i do Sanktuarium na Krzeptówkach. Siostry przekazały sobie wiele radości i dobrej energii tak potrzebnej, gdy idzie się w codzienność pełną ludzkiego cierpienia i niedoli. Trzy dni minęły szybko. Siostry wyjechały z wdzięcznością za to kolejne ubogacające spotkanie i z nadzieją ze może za rok znów będziemy razem…

s. Radosława

[ngg src=”galleries” ids=”276″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Szanujemy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystko” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie. Polityka prywatności.

Niezbędne Wymagane do działania sklepu, koszyka i bezpieczeństwa strony. Zawsze włączone.
Analityczne Pomagają nam ulepszać stronę (Google Analytics).
Marketingowe Google Ads, Facebook Pixel. Pozwalają na dopasowanie reklam.