Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno – eklezjalnej. Blaski i cienie
18 listopada, 2022

W dniu wspomnienia Matki Bożej Ostrobramskiej i równocześnie w dniu imienin bł. Edmunda Bojanowskiego odbyła się sesja popularno – naukowa „Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno – eklezjalnej. Blaski i cienie”, którą poprzedziła Eucharystia. Podczas Mszy świętej w kościele św. Jadwigi pod przewodnictwem ks. prałata Ryszarda Piaseckiego zebranym na modlitwie towarzyszyła intencja dziękczynna za dar dobrodziejów Karoliny i Karola Raczyńskich, którzy przed 140 laty sprowadzili Siostry Służebniczki z Wielkopolski do Dębicy ofiarowując im dom i posługę pośród dzieci w ochronce oraz istniejącą do dziś kapliczkę mieszczącą się przy ul. Krakowskiej 15. Podczas Eucharystii wspominani byli kapelani Zgromadzenia oraz mieszkańcy –  była modlitwa o dar nieba dla zmarłych, a dla żyjących o błogosławieństwo w życiu codziennym. W homilii ks. proboszcz Ryszard Piasecki, nawiązując do Ewangelii z dnia, wskazał na bł. Edmunda jako tego, który pomnażał otrzymane talenty. Jego umysł i serce pozwoliło mu zobaczyć biedę i nędzę, i przez miłosierdzie pomnażał swoje talenty. Kaznodzieja wskazał, że dziś, jak i dawniej, siostry służą pośród chorych, dzieci i ubogich. Budują  i umacniają wiarę pośród dzieci przez katechezę i obecność.

O godzinie 9.00 w Domu Kultury Śnieżka rozpoczęła się część refleksji popularno – naukowej.   Prelegenci  z zaangażowaniem przekazali treści dotyczące refleksji filozoficznej. Została naszkicowana XIX – wieczna Dębica oraz wkład rodziny Raczyńskich i Reyów. O sprowadzeniu Sióstr Służebniczek i ich powiazaniach z Raczyńskimi można było usłyszeć podczas pierwszych referatów.  Na zakończenie pierwszej części zapoznano uczestników z relacjami  Pasterzy Tarnowskich ze Zgromadzeniem. Część popołudniową rozpoczęło  przedstawienie kwestii działalności społeczników duchownych i świeckich w XIX i XX wieku. Następnie można było usłyszeć o roli sióstr w czasie wojny i powojennej ich posługi związanej także z wyrzuceniem z Domu Macierzystego.  Nie zabrakło odniesień do koncepcji pedagogicznej bł. Edmunda Bojanowskiego i współczesnego odkrywania zadań płynących z charyzmatu, a także o roli służebniczek i posłaniu misyjnym w Kościele w 40. rocznicę wyjazdu do Ameryki Południowej. Podczas debaty prelegenci mieli okazję dopowiedzieć kilka zdań do swoich wystąpień. Na zakończenie Matka Generalna Maksymilla Pliszka, w imieniu Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, wyraziła wdzięczność – podkreśliła znaki Opatrzności Bożej i podziękowała za przybliżenie ważnych zagadnień dotyczących 140-letniej obecności Zgromadzenia na Ziemi Dębickiej. Na zakończenie wszyscy odmówili modlitwę, jaką Raczyńscy modlili się w swoim domu i w swoich rodzinach.

Sesji w Domu Kultury towarzyszyła Wystawa Plenerowa „Siostry Służebniczki 140 lat w życiu w społecznym i krajobrazie miasta Dębica” ukazująca obecność i wielowymiarową posługę Zgromadzenia. W sesji uczestniczyła młodzież z dębickich szkół podstawowych i średnich zainteresowana historią wraz z nauczycielami. 

Dzięki życzliwości lokalnych mediów można było uczestniczyć w transmisji on – line. Treści z sesji są pod linkiem  

https://debica.tv/na-zywo-trwa-sesja-popularno-naukowa-poswiecona-siostrom-sluzebniczkom/?fbclid=IwAR3XoDU-gq1k8fs3qk8bEtzEi0W2YaFQdL02x2jMUzhMy_SCDysizvOINyw

s. M. Katarzyna Szulc

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności