Rozmowy na ważne tematy – Wieczornice w Dębicy
09 czerwca, 2022

W Roku 150 rocznicy śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego w czasie samotności po pandemii, niepokojów wojennych, ogromnego ataku na rodzinę rozpoczęliśmy w Domu Generalnym w Dębicy cykl spotkań „ Wieczornice – rozmowy na ważne tematy społeczne”. Spotkania odbywały się od września 2021 roku do czerwca 2022 roku raz w miesiącu w środę w połowie tygodnia. Szukając inspiracji u bł. Edmunda, który tworzył, budował i podtrzymywał więzi i relacje podjęliśmy kroki by jak on zapraszać na spotkania. Bowiem, człowiek stworzony jest do relacji z ludźmi i przebywania z nimi, mimo iż każdy z nas jest inny, to nasze potrzeby są takie same. Istnieją osoby bardziej lub mniej towarzyskie, takie, które lubią przebywać z innymi lub osoby wolące samotność, jednak niezależnie od tego jak lubimy spędzać czas, potrzebujemy ludzi w naszym życiu. Może to być cała gromada lub też kilka osób, przy których będziemy czuć się swobodnie i bezpiecznie. Każdy potrzebuje swojej własnej rodziny oraz jej członków, jest to jedno z naturalnych, ludzkich pragnień, mianowicie potrzeba przynależności do pewnej grupy.

W czasie tych comiesięcznych spotkań dzięki współpracy z kapłanami ks. dr hab. Ireneuszem Stolarczykiem i ks. prof. Januszem Królikowskim przygotowującymi wprowadzenia do tematów spotkań, dzięki współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną w Dębicy przygotowującą koncerty uczniów i nauczycieli podejmowaliśmy rozmaite tematy – wspólnota, pokój, patriotyzm, miłość czy miłosierdzie, Kościół, praca, post, modlitwa, jałmużna czy hedonizm, laicyzm, podprowadziły do tematu rodziny. Temat ten znalazł się na końcu, bo jest zwieńczeniem naszych rozważań. Wszystkie poprzednie tematy w nim się zawierają, a jednocześnie jest nam najbliższy.

Współczesne czasy stanowią szczególne zagrożenie dla rodziny, która musi zmagać się z wieloma kryzysami, a jednocześnie pozostaje ostatnim bastionem wartości i religijności. Wszystko w niej się zaczyna, wszystko się w niej zawiera i wszystko w niej się kończy. Religijność, system wartości, patriotyzm, świętość (i wszystkie inne wcześniejsze tematy). Jednak trzeba sobie uświadamiać również ile zagrożeń i niebezpieczeństw czyha we współczesnym świecie na rodzinę. Są to m. in. – wszelkiego rodzaju uzależnienia (alkoholizm, nikotynizm, pracoholizm, lekomania, hazard, narkomania, pornografia, seksoholizm, internet, bulimia, ) – utrata lub osłabienie więzi spowodowane nadmierną pracą i konsumpcjonizmem – nietrwałość związków małżeńskich spowodowana niedojrzałością lub problemami – konflikty dzielące rodzinę na całe pokolenia – brak autorytetów – kultura śmierci zamiast kultury życia – fałszywe rozumienie rodziny jako czegoś niebezpiecznego. Dlatego młodzi ludzie nie chcą się wiązać na całe życie – strach przed odpowiedzialnością za drugą osobę, niechęć do budowania więzi społecznych – egoizm i hedonizm – dbanie o stronę materialna i zaniedbywanie strony duchowej – problemy finansowe – depresja – nieumiejętność radzenia sobie w kryzysie – wygodne życie i unikanie za wszelką cenę cierpienia – nazywanie rodziną różnych relacji społecznych.

Mówi się powszechnie, że wiek XXI, jest wiekiem walki o rodzinę, walką między Bogiem i Szatanem. Dlatego naszym zadaniem dziś jest, podobnie jak czynił to bł. Edmund Bojanowski, tworzenie ochrony dla rodziny, tworzenie jej narzędzi i sposobów pomocy, pokazywanie pozytywnych wzorców, kształtowanie postaw i systemów wartości gwarantujących prawidłowy rozwój rodziny.

Dzięki otwartości uczestników „wieczornic” ubogacaliśmy się wzajemnie świadectwami, poszukiwaliśmy odpowiedzi jak dziś rozmawiać, słuchać, jak iść razem. Jak wybrzmiewało w rozmowach wszyscy czujemy jakiś niedosyt. I to jest inspiracją i zachętą by dalej u bł. Edmunda szukać natchnień by rozmawiać, by inicjować dobre budującą inicjatywy by „jednoczyć środowiska wokół dobra”.

s. Katarzyna Szulc

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności