Powołane aby służyć
23 sierpnia, 2022

W obecnym roku wspominamy przybycie trzech pierwszych Służebniczek z wielkopolski do Dębicy, gdzie 2 sierpnia 1882 roku rozpoczęła się nowa droga. Przyjazd do służby dzieciom w ochronce na zaproszenie Karola i Karoliny Raczyńskich dał w późniejszym czasie początek gałęzi Służebniczek Dębickich. Historia podobna do tej kiedy na zaproszenie bł. Edmunda Bojanowskiego – świeckiego człowieka 3 maja 1850 roku trzy pierwsze ochroniarki rozpoczęły służbę w Podrzeczu. Nasze świętowanie i rok szczególnej wdzięczności rozpoczęłyśmy od spotkania z Maryją w Zawadzie. Pielgrzymką z Domu Generalnego w Dębicy 6 sierpnia 2022 roku wyruszyłyśmy z modlitwą wynagrodzenia i pokuty. W godzinie miłosierdzia o 15.00 Eucharystią wraz z wieloma pielgrzymami zawadzkimi dziękowałyśmy za dar Maryi i Jej szczególną opiekę nad Zgromadzeniem. Idąc szlakami dróżek Maryjnych tajemnicami bolesnymi modliłyśmy się za wszystkich, którym Siostry służyły i służą dzieckując szczególnie za dar powołań z Ziemi Dębickiej. Po zakończonych uroczystościach odbyłyśmy powrotną drogę do Dębicy po dobrach Raczyńskich z lekcją historii prowadzoną przez s. Agnieszkę Skrzypek. 

Powrót do początków to odkrywanie korzeni bez których drzewo nie może istnieć. Dla nas początki w Dębicy to ofiarna, pełna poświęcenia służba Sióstr pośród środowiska i w środowisku z dziećmi, ubogimi i chorymi. To radość pierwszych powołań i nowe podejmowane posługi pomimo zaborów. Potem czas budowy Domu Macierzystego i bolesne doświadczenia wyrzucenia sióstr w czasach komunizmu. Powracając do naszej historii pragniemy umacniać naszą wiarę i jakby na nowo odrywać misję służby. Dziś już w innych warunkach i innych czasach ale przy człowieku. Zdaje się, że charyzmat obecności jest naszym nieustannym zadaniem.

Siostry modliły się u stóp Maryi w Zawadzie

s. M. Katarzyna Szulc

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności