MIASTO – film z okazji 140 rocznicy przybycia Sióstr Służebniczek do Dębicy
29 maja, 2023

Film „Miasto” został realizowany z okazji 140 rocznicy przybycia Sióstr Służebniczek do Dębicy. To historia „Miasta”, które kształtowała obecność Sióstr, ich służba chorym, biednym i potrzebującym, ale przede wszystkim próba odpowiedzenia sobie na pytanie jaka byłaby Dębica bez Sióstr.

W filmie poruszony jest m.in. wątek ratowania ludności żydowskiej w czasie wojny przez Siostry Służebniczki Dębickie. Dzięki pracy Pana Michała Kalisza (pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie), który dotarł do zeznań i wspomnień uratowanej Sabiny Honigwachs a następnie odnalazł rodzinę siostry Ambrozji Łączniak  28 czerwca 2018 roku w miejscowości Biecz odbyła się ceremonia wręczenia medali i dyplomów ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przyznawanych przez Instytut Yad Vashem. W gronie odznaczonych tym honorowym tytułem znalazły się dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich: Zofia Liszka – Siostra Serapiona i Marcjanna Łączniak – siostra Ambrozja, które w czasie Holokaustu uratowały dziewczynę żydowskiego pochodzenia – Sabinę Bruk Honigwachs.

Kolejnym wątkiem jest fakt wyrzucenia Sióstr Służebniczek z Klasztoru na Krakowskiej z przeznaczeniem go na szpital w 1954 roku oraz dalszych represji wobec Sióstr a także postawy Dębiczan wobec tego faktu.

W opracowaniu w/w wykorzystano materiały ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Głównego Sióstr Służebniczek w Dębicy, Archiwum Muzeum Regionalnego w Dębicy. Przedstawiają one dokumenty kierowane do Wojewódzkiego Urzędu Publicznego w Rzeszowie oraz do Rady Państwa w Warszawie.

Dzięki ukazaniu tej prawdy historycznej możliwe stało się przedstawienie młodemu pokoleniu Dębiczan i nie tylko, złożoności historii i przybliżenie prawdy historycznej „Miasta”,w którym od 140 lat pełnią swoją posługę Siostry Służebniczki

Film zrealizowany został w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy współpracy Sióstr Służebniczek w Dębicy, Muzeum Regionalnego w Dębicy oraz Polskiego Radia Lublin S.A.

Premiera 11 czerwca 2023 godz. 17
Klasztor Sióstr Służebniczek w Dębicy

Link do filmu: https://youtu.be/Wh6gFm0rS5k

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności