04 maja, 2023

Rodzina Bł. Edmunda Bojanowskiego w Rudniku nad Sanem 22 kwietnia  2023 r. gościła kilka Rodzin na zorganizowanym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich dniu skupienia. Przybyli członkowie Rodziny z Lublina, Markowej, Stalowej Woli, Niska, Kamienia.

Zgromadzenie reprezentowała Siostra Paula Gniadek, która witając wszystkich powiedziała  kilka zdań o stałym pogłębianiu życia  chrześcijańskiego, o dobrym i czynnym udziale w dziełach Zgromadzenia, o realizacji ewangelicznego przykazania miłości Boga i bliźniego, a także o naśladowaniu Maryi, której Bł. Edmund był pokornym czcicielem.

Przedstawiciele poszczególnych grup zapoznali się wzajemnie z prowadzoną w swoim środowisku pracą, która opiera się głównie na trosce o bliźniego, współpracy  z lokalną Parafią i ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, gdzie każda forma pomocy jest  bezcenna.

Ojciec Łukasz Baran, redemptorysta poprowadził duchowo dzień skupienia i służył posługą sakramentalną. W pierwszej konferencji przybliżył nam temat „Wierzę w Kościół – lud Boży uczestniczący w misji kapłańskiej, prorockiej, królewskiej”. Mówił o tym, że już sakrament Chrztu  św. zobowiązuje nas do świadectwa życia zgodnego z Dekalogiem, do czynnego włączenia się w ewangelizację i misyjną działalność Kościoła w służbie innym ludziom, a więc w misję kapłańską, prorocką i królewską. Zachęcił nas do tego, byśmy panowali nad grzechem u siebie, w środowisku i byli sługami wobec bliźniego. Niech nie krępuje nas pokazanie tego, że chcę naśladować Chrystusa, że chcę być godną zwać się dzieckiem Boga, pragnę pracować nad uświęceniem bliźniego i na ile potrafię przekażę wiedzę o Bogu, nauce Jezusa, a ponadto będę walczyć ze złem.

W drugiej konferencji „Kochać Kościół – odczuwać z Kościołem i w Kościele” zaznaczył, iż żyjemy w czasach, gdy wiara, przynależność do Kościoła jest  poddana próbie. Każdy  niemal codziennie musi  podejmować decyzję i pytać, czy moje postępowanie  na sto procent stoi pewnie za Jezusem i Jego nauką? Czy zdecydowanie potrafię powiedzieć „tak” lub „nie”? Jest wiele zawiści, poniżenia, negatywnych uczuć wobec duchownych, braci i sióstr  zakonnych, wierzących. Jak ja się wtedy zachowuję? Czy potrafię otwarcie stanąć w obronie wartości chrześcijańskich, Jezusa, Ewangelii?” Zachęcał nas: „Bądźmy odpowiedzialni i dajmy przykład dobrego katolika przez swoje postępowanie tam, gdzie się znajdujemy.

Medytacja Ikony Bł. Edmunda Bojanowskiego przybliżyła nam jeszcze bardziej Jego osobowość. Wszystkie szczegóły Jego postaci, ubioru, gesty pokazane w portretach mówią  jak  bardzo  pragnął  szczęścia dla  wszystkich. Jego troska na twarzy, miłość w oczach – to przekaz niesienia pociechy wszędzie tam, gdzie smutno i biednie. Wdzięczność, wrażliwość, troska, serdeczność – to cechy charakteru naszego Patrona.

Był to dla nas dzień  wyjątkowy. Przeżyliśmy go w zadumie, wyciszeniu, na modlitwie, poza codziennym pośpiechem, hałasem. Spotkaliśmy się ze znajomymi, bo takie znajomości już  są zawiązane. Można było podzielić się radościami, smutkami, problemami.

Jako przedstawiciel Rodziny Bł. Edmunda w Rudniku jestem wdzięczna  Siostrze Pauli za  Jej obecność, Ojcu Łukaszowi za posługę w konfesjonale, za odprawienie Mszy Św. za każde słowo w  prowadzonych  konferencjach, wszystkim Siostrom i członkom Rodziny  Edmundowej. Bóg zapłać za ten wspaniały dzień, za wspólną  Eucharystię, Różaniec, Koronkę. SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM.

Z modlitwą  o wstawiennictwo Bł. Edmunda we wszystkich naszych prośbach…

Bronisława Dolecka

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności