Królowa Polski i Królowa serc Polaków
04 maja, 2023

Ojciec Święty Benedykt XVI zauważył, że ten kto daje światu mniej niż Boga, daje za mało. Przeżywając uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski odkrywamy głębię tej myśli w szczególny sposób. Pozwala ona na nowo zachwycić się prawdą o Maryi. Maryja ofiarowała światu najbogatszy Dar – dała światu Boga. Nic więc dziwnego, że odczytał tę lekcję Polski Naród i swoje zawierzenie się Maryi wypowiedział ustami króla Jana Kazimierza: Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja Jan, za zmiłowaniem Syna Twego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram. Od tamtej pory korona królewska wieńczy głowę Matki Bożej i tak pozostało po dzień dzisiejszy. Naród Polski rozkochał się w Maryi, Najświętszej Dziewicy serca Polaków oddały to, co ukochały i czym żyły w polskiej Ojczyźnie  – imieniem Bogurodzicy znaczyli swoje buławy hetmani; Jej imię zamieszczali na swych ryngrafach polscy królowie; kult Matki Bożej przeplatał się jak złota nić poprzez dzieje naszego Narodu, a dwory i chaty zawsze o poranku rozbrzmiewały głośno godzinkami ku Jej czci. Jej Cyprian Kamil Norwid śpiewał prześliczną litanię; do Niej wznosił swą myśl Słowacki, Kasprowicz i Wyspiański; widzimy Ją na obrazach Grottgera, jak zjawia się wygnańcom przykutym do taczek w syberyjskich kazamatach; jest też na polskiej łące i na polskim ugorze w obrazach polskich mistrzów. Maryjną jest też pobożność świętych polskiej ziemi. Ta sama cecha polskiej pobożności pozwoliła wznieść Jasną Górę i uczynić z niej Duchową Stolicę Polski. Ta sama cecha polskiej pobożności umieściła w papieskim wezwaniu św. Jana Pawła II akt oddania Totus Tuus. Ta sama polska – papieska pobożność pozostawiła złotą różę tuż przy obliczu Czarnej Madonny, a po śmierci Jana Pawła II – jego zakrwawiony pas papieski – niemego świadka zamachu na Placu św. Piotra w Watykanie.

Maryja dając nam Boga dała także wielką mądrość swego życia – mądrość, która niezaprzeczalnie urzekła nasz Polski Naród i przez wieki związała nas z Nią. Co więcej, po dziś dzień cenimy sobie tę Maryjną mądrość życia; życia tak nierozerwalnie złączonego z Bogiem. Dlatego właśnie uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski staje się doskonałą okazją  do refleksji nad Maryjną mądrością życia. Ta mądrość urzeka; ta mądrość inspiruje, ta mądrość ubogaca nasze życie – nasze Polaków i nasze osobiste. Jakiekolwiek zapomnienie o tej mądrości i jej pominięcie oznacza zubożenie i utrudnia nasze społeczne i osobiste życie. My, Polacy, potrafimy z wdzięczności dla Maryjnego działa oddawać Jej wszystko to, co kochają nasze serca – jasnogórskie wota nieustannie przemawiają o tej dziejowej ofiarności naszych serc. Nasza hojność sięga jeszcze dalej – chcemy Jej dać nasze przemienione serca. Pragniemy by Ona, Królowa Polski, królowała niepodzielnie w naszych sercach, stała się Królową naszych przeżyć, myśli i pragnień. Modlimy się ufnie słowami hymnu brewiarzowego: Ochroń nas, Matko, przed naszą słabością. Bądź z Twoim ludem, gdy próba nadejdzie. Uczyń nas wszystkich świątynią Jezusa, Bogurodzico.

ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności