Dni Odnowy i Jubileusz 25-lecia profesji zakonnej
07 sierpnia, 2023

Od 25 do 31 lipca 2023 r. przeżywałyśmy dni odnowy przed jubileuszem 25 – lecia profesji zakonnej: s. M. Agnieszka Skrzypek, s. M. Ewelina Kozak, s. M. Halina Słąba – misjonarka pracująca w Boliwii, s. M. Jolanta Komperda, s. M. Justyna Wtykło, s. M. Małgorzata Szortyka), pod opieką s. M. Małgorzaty Kaput – Wikarii Generalnej.

Pierwsze dni spędziłyśmy w Gostyniu, na Świętej Górze, pod opieką Maryi Świętogórskiej Róży Duchownej, gdzie uczestniczyłyśmy w codziennej Eucharystii. W program dni wpisane były nawiedzenia miejsc związanych z naszym Ojcem Założycielem bł. Edmundem Bojanowskim. Dołączyły do nas siostry z Boliwii (s. M. Carolain Tapia Meneses i s. M. Rosa Cruz Tirado oraz dwie panie pracujące z siostrami w Peru (Ana i Silvia), pod opieką s. M. Savii Bezak, które również chciały poznać miejsca i życie bł. Edmunda. Niezastąpioną pomocą była s. M. Stanisława Michalak, która kierowała busem. I tak odwiedziłyśmy w tym czasie:

  • Grabonóg – dworek i park gdzie mieszkał Edmund;
  • Podrzecze – zwiedziłyśmy Ochronkę Sióstr Służebniczek wielkopolskich;
  • Turwię, Rąbiń, Kopaszewo; Jaszkowo – pierwszy dom nowicjatu – tam był posiłek, a goście nasi z Boliwii podzielili się świadectwem swego życia z Bogiem. W kościele modliłyśmy się wspominając nasze siostry poprzedniczki, a na cmentarzu przy kościele modląc się za zmarłe siostry – pionierki naszego Zgromadzenia.
  • Górkę Duchowną – modliłyśmy się u Matki Bożej Pocieszenia i także w pokoju na plebanii, gdzie odchodził do domu Ojca nasz Edmund;
  • Luboń – dom i kaplicę Sióstr Służebniczek Wielkopolskich, gdzie znajdują się doczesne szczątki bł. Edmunda. Siostry serdecznie przyjęły nas i ugościły;
  • Strzelce, Piaski – modliłyśmy się na cmentarzach za zmarłe siostry, dzięki życzliwości ks. Proboszcza zwiedziłyśmy kościół w Strzelcach;
  • Rogalin – przepiękny kościół i mauzoleum w podziemiach, a także pałac należący do rodziny naszych fundatorów Raczyńskich;
  • Gostyń – zwiedziłyśmy kościół- Farę, Instytut z czasów Edmunda – dziś szpital, Bazylikę Świętogórską i podziemia z grobami (oprowadził nas br. kleryk, filipin).

W czwartym dniu odnowy ks. Adam Adamski (filipin) poprowadził dla nas dzień skupienia na Świętej Górze, w kaplicy rekolekcyjnej – nawiązywał w konferencjach do Założycieli: św. Filipa Neri i bł. Edmunda Bojanowskiego, którzy nie czekali na „lepsze czasy”, ale uświęcali swoją postawą, życiem, czas i miejsce, które mieli wtedy dane.

W czasie dni odnowy spotkałyśmy się z wielką życzliwością sióstr i osób spotkanych na szlaku odwiedzanych miejsc. Było kilka pięknych wspólnotowych spotkań: w Luboniu z Siostrami Służebniczkami Wielkopolskimi, w Ochronce, w Gostyniu, z wspólnotą domową sióstr naszego Zgromadzenia; na Świętej Górze z naszymi siostrami.

Potem pojechałyśmy do domu generalnego w Dębicy, by tam bezpośrednio już przygotować się do uroczystości jubileuszowych. I tam miałyśmy piękne spotkania: z Matką Generalną M. Maksymillą Pliszką (indywidualnie i wspólnotowo); z s. M. Małgorzatą Kaput towarzyszącą nam przez cały ten czas; ze wspólnotą domu macierzystego, przy ul. Krakowskiej; z siostrami Jubilatkami obchodzącymi swoje 50, 55, 60, 70- lecie ślubów i towarzyszącym im o. Andrzejem Wodką CSsR. Byłyśmy na cmentarzach, by modlić się za zmarłe siostry i szczególnie za + ks. kapelana Andrzeja Pękalę, towarzyszącego nam wiele lat w domu generalnym.

I tak nadszedł uroczysty dzień, 1 sierpnia (we wspomnienie św. Alfonsa Liguori), o godz. 11.00, w kościele klasztornym w Dębicy, wraz z gronem starszych Sióstr Jubilatek uczestniczyłyśmy w Eucharystii, którą celebrowało wielu kapłanów, pod przewodnictwem Ks. Biskupa Stanisława Salaterskiego. Piękną oprawę muzyczną przygotowała s. M. Dobrawa Adamczyk z chórem. W oprawę liturgii włączyły się siostry jubilatki i rodzina. Obecnych było też wiele sióstr z naszej rodziny zakonnej.

Po homilii, którą wygłosił Ks. Biskup, przypominając, że mamy stawać się czytelnym znakiem miłości Jezusa dla współczesnego człowieka, Siostry Jubilatki odnowiły śluby zakonne Bogu w Trójcy Jedynemu.

Trwając w uwielbieniu i wyśpiewanym na dziękczynienie „Magnificat”, z wielką radością, po zakończeniu Eucharystii, razem z gośćmi przeszliśmy do sali pod kościołem. Tam był krótki montaż słowno-muzyczny przygotowany przez siostry ze wspólnot w Dębicy, serdeczne słowa życzeń od Matki Generalnej i podziękowania, które w imieniu sióstr jubilatek przekazała s. M. Justyna Wtykło. Przy wspólnym obiedzie były jeszcze wspomnienia kapłanów z życia i współpracy z siostrami.

Jesteśmy wdzięczne Zgromadzeniu za dar tego czasu, w którym mogłyśmy spotkać się znów, po latach, razem w gronie, a także z innymi siostrami, spotkać życzliwych ludzi, przypomnieć te miejsca, które są bliskie w przeżywaniu łączności z Ojcem Założycielem, umocnić i  odnowić ducha w Eucharystii, sakramentach i modlitwie.

Niech Bóg będzie uwielbiony za dary Jego łaski i miłosierdzia, i w dalszym naszym życiu – „Na większą chwałę Bożą i cześć Niepokalanej Dziewicy”!

s.M. Małgorzata Szortyka

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności