Rodzina Bł. Edmunda Bojanowskiego w Rudniku nad Sanem 22 kwietnia 2023 r. gościła kilka Rodzin na zorganizowanym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Dębickich dniu skupienia. Przybyli członkowie Rodziny z Lublina, Markowej, Stalowej Woli, Niska, Kamienia.
Zgromadzenie reprezentowała Siostra Paula Gniadek, która witając wszystkich powiedziała kilka zdań o stałym pogłębianiu życia chrześcijańskiego, o dobrym i czynnym udziale w dziełach Zgromadzenia, o realizacji ewangelicznego przykazania miłości Boga i bliźniego, a także o naśladowaniu Maryi, której Bł. Edmund był pokornym czcicielem.
Przedstawiciele poszczególnych grup zapoznali się wzajemnie z prowadzoną w swoim środowisku pracą, która opiera się głównie na trosce o bliźniego, współpracy z lokalną Parafią i ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie, gdzie każda forma pomocy jest bezcenna.
Ojciec Łukasz Baran, redemptorysta poprowadził duchowo dzień skupienia i służył posługą sakramentalną. W pierwszej konferencji przybliżył nam temat „Wierzę w Kościół – lud Boży uczestniczący w misji kapłańskiej, prorockiej, królewskiej”. Mówił o tym, że już sakrament Chrztu św. zobowiązuje nas do świadectwa życia zgodnego z Dekalogiem, do czynnego włączenia się w ewangelizację i misyjną działalność Kościoła w służbie innym ludziom, a więc w misję kapłańską, prorocką i królewską. Zachęcił nas do tego, byśmy panowali nad grzechem u siebie, w środowisku i byli sługami wobec bliźniego. Niech nie krępuje nas pokazanie tego, że chcę naśladować Chrystusa, że chcę być godną zwać się dzieckiem Boga, pragnę pracować nad uświęceniem bliźniego i na ile potrafię przekażę wiedzę o Bogu, nauce Jezusa, a ponadto będę walczyć ze złem.
W drugiej konferencji „Kochać Kościół – odczuwać z Kościołem i w Kościele” zaznaczył, iż żyjemy w czasach, gdy wiara, przynależność do Kościoła jest poddana próbie. Każdy niemal codziennie musi podejmować decyzję i pytać, czy moje postępowanie na sto procent stoi pewnie za Jezusem i Jego nauką? Czy zdecydowanie potrafię powiedzieć „tak” lub „nie”? Jest wiele zawiści, poniżenia, negatywnych uczuć wobec duchownych, braci i sióstr zakonnych, wierzących. Jak ja się wtedy zachowuję? Czy potrafię otwarcie stanąć w obronie wartości chrześcijańskich, Jezusa, Ewangelii?” Zachęcał nas: „Bądźmy odpowiedzialni i dajmy przykład dobrego katolika przez swoje postępowanie tam, gdzie się znajdujemy.
Medytacja Ikony Bł. Edmunda Bojanowskiego przybliżyła nam jeszcze bardziej Jego osobowość. Wszystkie szczegóły Jego postaci, ubioru, gesty pokazane w portretach mówią jak bardzo pragnął szczęścia dla wszystkich. Jego troska na twarzy, miłość w oczach – to przekaz niesienia pociechy wszędzie tam, gdzie smutno i biednie. Wdzięczność, wrażliwość, troska, serdeczność – to cechy charakteru naszego Patrona.
Był to dla nas dzień wyjątkowy. Przeżyliśmy go w zadumie, wyciszeniu, na modlitwie, poza codziennym pośpiechem, hałasem. Spotkaliśmy się ze znajomymi, bo takie znajomości już są zawiązane. Można było podzielić się radościami, smutkami, problemami.
Jako przedstawiciel Rodziny Bł. Edmunda w Rudniku jestem wdzięczna Siostrze Pauli za Jej obecność, Ojcu Łukaszowi za posługę w konfesjonale, za odprawienie Mszy Św. za każde słowo w prowadzonych konferencjach, wszystkim Siostrom i członkom Rodziny Edmundowej. Bóg zapłać za ten wspaniały dzień, za wspólną Eucharystię, Różaniec, Koronkę. SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM.
Z modlitwą o wstawiennictwo Bł. Edmunda we wszystkich naszych prośbach…
Bronisława Dolecka