14 listopada 2021 r. przypada 207. rocznica urodzin bł. Edmunda Bojanowskiego – utalentowanego literata, wielkiego społecznika, pedagoga i wychowawcy, a przede wszystkim wiernego swemu powołaniu chrześcijanina, który przez współpracę z Bożą łaską i rozwój otrzymanych od Boga talentów, pełniąc uczynki miłosierdzia wobec bliźnich spotykanych na swojej drodze, osiągnął chwałę nieba. Najbardziej trafnym podsumowaniem jego życia są słowa zapisane przez niego samego: „Ja nic nie znaczę, Bóg kieruje wszystkim. Wyznaję, że to co czynię, jest na chwałę Bożą”.
W obecnym roku obchodzimy 150. rocznicę jego śmierci, czyli narodzin dla nieba. Jego śmierć – tak jak całe życie – była cicha i skromna, pełna cierpienia, ale i pokoju serca płynącego z przekonania o dobrze przeżytym czasie ziemskiej pielgrzymki.
Bł. Edmund Bojanowski był bardzo twórczą osobowością. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę, również pedagogiczną. Od kilkunastu lat jego koncepcja pedagogiczna staje się coraz bardziej znana i doceniana. Zachwyca swoją aktualnością oraz inspiruje środowiska pedagogiczne, również uniwersyteckie, w naszej ojczyźnie i za granicą. Zgromadzenie Sióstr Służebniczek, którego bł. Edmund jest Założycielem, we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, stara się upowszechniać Jego sylwetkę, działalność oraz myśl pedagogiczną i pomoce dydaktyczne znajdujące praktyczne zastosowanie w pracy z dziećmi. Owocem tej współpracy była kolejna już Międzynarodowa Konferencja Naukowa Społeczno-kulturowy wymiar aktualności myśli pedagogicznej Edmunda Bojanowskiego i jej aplikacji we współczesnej edukacji integracji międzypokoleniowej, która odbyła się 9 listopada br.
Zachęcamy wszystkich, którym sprawa wychowania młodego pokolenia leży na sercu do zapoznania się z treścią wykładów oraz świadectwami sióstr służebniczek, które posługując na różnych kontynentach, w różnych krajach świata wdrażają wskazania bł. Edmunda.
Konferencję można odsłuchać na YouTube:
Zapraszamy również do wejścia na poniższe strony:
https://lublin.gosc.pl/doc/7210996.Bl-Edmund-Bojanowski-pedagog-wciaz-aktualny