Wychowanie we wspólnocie słuchającej i ewangelizującej
09 września, 2023

Dnia 10 września 2023 roku rozpoczyna się XIII Tydzień Wychowania. Z tej okazji Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi, obecni na 395. Zebraniu Plenarnym Episkopatu Polski w skierowanym do wiernych Kościoła w Polsce okolicznościowym Liście Pasterskim Episkopatu Polski z okazji XIII Tygodnia Wychowania informują, że hasłem tegorocznej refleksji o wychowaniu są słowa: „Wspólnota słuchająca i ewangelizująca”. Powołując się na wezwanie św. Pawła: „przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznawać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe” (Rz 12, 2) zauważają, że odnawianie naszego umysłu polega na tym, byśmy w naszym myśleniu i podejmowanych decyzjach nieustannie rozeznawali wolę Boga. Dotyczy to również tematyki związanej z wychowaniem.

Obecnie, proces wychowania dokonuje się w kontekście tragicznych doświadczeń krwawych konfliktów i wojny na Ukrainie. Zaistniałe podziały i brak jedności sprawiają, że otwieranie serc wychowanków na drugiego człowieka w duchu miłości bliźniego nabiera szczególnego znaczenia. Wyczulenie na potrzeby bliźnich, wsłuchanie się w wołający o pomoc głos współczesności pozwalają przekonać się, że wychowanie to cenna umiejętność pomocy w dostrzeżeniu i rozumieniu oczekiwań najbliższego i dalszego otoczenia. Wiele z tego dostrzegania i rozumienia bierze swój początek w środowisku rodzinnym. To właśnie tu wszystko się zaczyna. W Liście zostały przywołane słowa św. Matki Teresy z Kalkuty: „Pokój i wojna zaczynają się w domu. Jeśli naprawdę pragniemy pokoju na świecie, zacznijmy od wzajemnej miłości w naszych własnych rodzinach”.

W trudnym świecie niepokoju i agresji wychowanie zmierza do kształtowania postawy aktywnego uczestnictwa w życiu wspólnoty. Ważna w tym jest umiejętność wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego. W Liście zauważono, że okazją do uczenia się takiego dialogu – wychowanka ze światem i jednocześnie z Bogiem – są między innymi szkolne lekcje religii: „Treści, jakie zakłada program katechezy i poszczególne metody ich realizacji, sprzyjają uczeniu się słuchania i mówienia z autentyczną odwagą i szczerością. Jako katecheci i duszpasterze powinniśmy wziąć sobie do serca wezwanie, by wysłuchać tych, którzy myślą inaczej niż my, a także pamiętać, że Bóg często przemawia głosami osób łatwo wykluczanych, odrzucanych lub pomijanych”.

List kończy się zachętą skierowaną do młodzieży kształcącej się w szkołach ponadpodstawowych, aby dostrzegła wartość jaką ma szkolna katecheza dla całego dorosłego życia. Zostają przywołane słowa Papieża Franciszka: „Nieważne, ile byś żył i doświadczył – nie dotrzesz do głębi młodości, nie poznasz prawdziwej pełni bycia młodym, jeśli nie spotkasz każdego dnia wielkiego Przyjaciela, jeśli nie będziesz przeżywał przyjaźni z Jezusem” (Papież Franciszek, Adhortacja Christus vivit, 150). Wraz z młodzieżą motywowana jest także kolejna grupa: „Zachęcamy Rodziców, Nauczycieli, Katechetów, Wychowawców, Duszpasterzy i wszystkich zaangażowanych w dzieło kształtowania serc dzieci i młodzieży, by tegoroczna wrześniowa refleksja, modlitwa i wszelkie działania skupione wokół problematyki wychowania przynosiły obfite owoce”.

Tych obfitych owoców wychowania z całego serca życzę.

ks. dr hab. Ireneusz Stolarczyk

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności