Wojewódzki Kongres Edukacji Katolickiej w Boliwii
02 listopada, 2022

„Edukacja z Chrystusem to prawdziwa miłość”- to motto towarzyszące Wojewódzkiemu Kongresowi Edukacji Katolickiej w Cochabamba, z myślą o Kongresie Narodowym, który odbędzie się w przyszłym roku.

Za organizację kongresu, który odbył się 21 i 22 października 2022 r. w Koloseum Ks. Bosko w Cochabamba była odpowiedzialna Wspólnota Kościoła Lokalnego CEIL (Comunidad Eclesial de la Iglesia Local) wraz z archidiecezją Cochabamba i prałaturą Aiquile. To wydarzenie było też owocem współpracy CEIL z dyrektorami szkół, które zrzesza szkoły parafialne, szkoły na umowie, do których zalicza się Zespół Szkół im. bł. Edmunda Bojanowskiego, instytucję „Wiara i Radość”, Szkoły salezjańskie ks. Bosko, Uniwersytet Katolicki i Uniwersytet Salezjański.

W ramach przygotowań było kilka roboczych spotkań, podczas których zaproponowano najważniejsze tematy dotyczące edukacji w tym środowisku, odczytywania obecnej rzeczywistości, szczególnie w placówkach edukacyjnych mających status na umowie, uniwersytetów katolickich, roli i tożsamości wychowawcy katolickiego, Globalnego Paktu Edukacyjnego i edukacji integracyjnej.

Była to praca zespołowa, która obejmowała takie sprawy organizacyjne jak: rejestracja, recepcja, liturgia, animacja, przygotowanie posiłków, oprawa graficzna, sprawy ekonomiczne, sprzątanie, etc.

Za oprawę liturgiczną Kongresu była odpowiedzialna Szkoła im. Bł. Edmunda Bojanowskiego pod przewodnictwem s. Míriam Camargo Calizaya, przy współpracy z siostrami nauczycielkami religii: s. M. Eleną Ferrufino Salazar, s. M. Juaną Mercedes Cruz Tirado i s. M. Teresą Golemo. Nasza wspólnota siostrzana przygotowała też dekorację tego miejsca, gdzie odbywał się kongres.

Podczas trwania kongresu były dwa dni ekspozycji i pracy grupowej. Byli też obecni biskupi: bp Oscar Aparicio z archidiecezji Cochabamba i jego biskupi pomocniczy: bp Iván Vargas, bp Jorge Herbas, bp Juan Gómez i magister Jorge Fernández – Krajowy Sekretarz Wykonawczy z obszaru Edukacji. W wydarzeniu uczestniczyli księża, także zakonnicy, nauczyciele, rodzice, uczniowie i siostry zakonne.

Zespół Szkół im. bł. Edmunda Bojanowskiego był reprezentowany przez siostry, które są nauczycielkami religii, dyrektorów, koordynatora, prezesów rodziców na porannych i popołudniowych zmianach, dwie uczennice liceum i dorosłe uczennice z nocnej zmiany.

Podsumowując można powiedzieć, że kongres to doświadczenie, które pozwoliło nam zatrzymać się w edukacyjnej „podróży”, aby zastanowić się, a przede wszystkim docenić czas spędzony z uczniami, którzy obecnie są bardziej wymagający pod względem pytań, obaw, ale także wzmocnić ich tożsamość jako osoby uczciwej, wskazując na wartości w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi.

Była też możliwość słuchania Jezusa, Dobrego Mistrza, w nawiązaniu do słów z Ewangelii  „Wtedy Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co zdziałali i czego nauczali. A On rzekł do nich: <Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco!>. Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu” (Mk 6, 30-31)

s. Miriam Camargo Calizaya (Cochabamba- Boliwia)

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności