Pochód Świętych zamiast Halloween w Dębicy
01 listopada, 2022

W czasie, gdy półki w sklepach zalegają dynie w każdej wielkości, markety pełne są upiornych przebrań, placówki kultury i puby prześcigają się w halloweenowych propozycjach, a media wtłaczają w głowy dzieci hasło „cukierek albo psikus” potrzeba chrześcijańskiej odpowiedzi na pogańskie zwyczaje, potrzeba świadectwa i przypominania o tym, co najważniejsze. Dynia zamiast znicza, psikus zamiast modlitwy Tradycja Halloween, obca dla naszej kultury, pochodzi z pogańskich zwyczajów, z celtyckich uroczystości ku czci boga śmierci Samhaina. Choć promowana jako niewinna zabawa dla dzieci, sposób zdobycia darmowych słodyczy i przebierania się, nie jest tylko zabawą. Przede wszystkim zmienia charakter świąt, które przeżywamy wraz z początkiem listopada. Oto  przeciętny śmiertelnik nie odróżnia Wszystkich Świętych od Święta Zmarłych, natomiast doskonale potrafi scharakteryzować Halloween. Od przedszkola począwszy, a na dorosłych skończywszy, wszyscy mają swoje halloweenowe zabawy. Warto się zastanowić, co stanie się za kilka lat. Gdy na naszych cmentarzach coraz mniej ludzi, bo zimno, bo długo, bo tłoczno, bo nie ma się w co ubrać, bo nie słychać, bo po co, a marketingowo rynek nie może na tym święcie zbyt wiele zarobić – bo to przecież tylko znicze i kwiaty – może się okazać, że „dużo atrakcyjniejszym” będzie przebieranka w wampiry, demony, mumie, zombie i promocja dyni zamiast znicza. O ignorancji i głupocie niech świadczą znicze z dyniami, które pojawiły się na naszym rynku. Warto zadać sobie pytanie jak obronić się przed zalewem obcej dla nas popkultury. Święci na ulicach miasta Próbą wyjścia i znalezienia alternatywy dla „jasełkowego satanizmu”, jak w jednym z artykułów zostało nazwane Halloween, jest Holy Wins, czyli ewangelizacja  podejmowana przez środowiska chrześcijańskie pod hasłem Święty Zwycięża. Proponują one zamiast strachu, śmierci i ciemności, promować radość, życie, światłość i świętość.

Po raz kolejny taki pochód zorganizowano także w Dębicy. Pod hasłem „Święte Dzieci Kościoła”. To już po raz kolejny  świeci stanęli obok tych, którzy do świętości dążą, by przypomnieć, że „taki duży, taki mały, może świętym być” Nigdy dotąd tak licznie relikwie świętych nie opuszczały kościołów, gdzie oddawano im cześć. Tym razem m. in. Święci św. Jadwiga Śląska Patronka miasta, bł. Laura Vicuna młoda jedenastoletnia Argentynka ofiarująca cierpienie w intencji nawrócenia mamy, św. Kinga, św. Jan Paweł II,  św. Franciszek i św. Hiacynta z Fatimy, św. Dominik Savio, św. Teresa z Avila i św. Teresa z Lisieux, św. Katarzyna Labure, św. Mikołaj, św. Stanisław Biskup i Męczennik, św. Charbel, św. Franciszek i św. Klara, bł. Karolina i bł. Paulina Jaricot, bł. Carlo Acutis, i wielu innych w sumie 65 relikwii świętych i błogosławionych  szli ulicami Dębicy w swych relikwiarzach niesionych przez młodych ludzi, dzieci i dorosłych. W organizację włączyły się środowiska kościelne, m. in. duszpasterstwa młodzieżowe, zespoły muzyczne i schole, kościół domowy, DSM, lektorzy i ministranci, grupa misyjna, „Promyki Nadziei”, Wojownicy Maryi,  katecheci, Siostry
Służebniczki.

W sobotę 29 października po spotkaniu modlitewnym gdzie zostały ukazane sylwetki świętych dzieci w kościele  z parafii pw. św. Jadwigi wyruszyła radosna procesja ze świętymi. Nie tylko relikwie przypominały o obcowaniu świętych, także wielu uczestników, niezależnie od wieku, poprzez kunsztownie przygotowane stroje, wcieliło się w postacie swoich ulubionych świętych. Nie zabrakło słodyczy dla najmłodszych, radosnych piosenek, kolorowych flag. Ten radosny, kolorowy korowód stał się świadectwem wiary i przypomnieniem o właściwej wymowie nadchodzących świąt. Z radością, ale też z godnością kilkaset osób przeszło głównymi ulicami miasta do Kościoła Klasztornego gdzie zebrani mieli okazję uczcić relikwie oraz uczestniczyć w Eucharystii w intencji dzieci i młodzieży o chrześcijańskie wychowanie.

 Link do przedstawienia sylwetek świętych na rozpoczęcie Dębickiego Pochodu świętych:

https://www.youtube.com/watch?v=9GkA3TIt8iI

Lokalne media o wydarzeniu :

https://debica.tv/nie-halloween-a-pochod-swietych-debiczanie-przeszli-ulicami-miasta/

https://debica24.eu/artykul/pochod-swietych-przeszedl/918709

 s. M. Katarzyna Szulc

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności