„Wędrowanie” z bł. Edmundem w Regensburgu
11 sierpnia, 2021

Przeżywana 150. rocznica śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego to również dar Bożej Opatrzności nie tylko dla nas, sióstr służebniczek,  jego córek duchowych, ale i dla naszych podopiecznych, którym od wielu lat posługujemy w Domu Starców w Regensburgu.

W niedzielę 13 czerwca 2021 r. Msza św. w kościele św. Idziego, który znajduje się na terenie Domu Starców, zgromadziła wielu podopiecznych. Na zakończenie było odczytane okolicznościowe słowo Przełożonej Generalnej M. Maksymilli Pliszki zapraszające do wspólnego świętowania tego wydarzenia. Tak rozpoczęło się nasze wędrowanie z Ojcem Edmundem i przez to bardziej intensywne odkrywanie Jego osoby. To wędrowanie miało charakter nie tylko duchowy, ale i dosłowny. Już na drugi dzień, nasi podopieczni mieli możliwość „pielgrzymowania” do naszej zakonnej kaplicy i modlitwy przy Jego relikwiach. Pobyt u sióstr był okazją do przybliżenia postaci bł. Edmunda i zetknięcia się z historią naszego Zgromadzenia. Z wielkim przejęciem i skupieniem, wpatrując się w Oko Opatrzności, znajdujące się nad drzwiami wejściowymi do naszej klauzury, wysłuchali relacji o cudzie uzdrowienia czteroletniego Edmunda.

Kolejnym etapem wędrowania był czas Nowenny przygotowujący do liturgicznej uroczystości. Każdego dnia, na zakończenie Eucharystii, której przewodniczył nasz podopieczny ks. Herbert Meier, była modlitwa nowennowa do bł. Edmunda i błogosławieństwo relikwiami. Miało się wrażenie, że w tym czasie Dom Starców niejako „oddycha” bł. Edmundem, a to za sprawą tego wszystkiego, czym były wypełnione te dni nowenny.

W pierwszy jej dzień, w naszym kościele był koncert – s. Franciszka, witając wszystkich zaznaczyła, że bł. Edmund doceniał piękno muzyki i śpiewu kościelnego. W kolejnym dniu mieszkańcy Domu Starców uczestniczyli w nabożeństwie do bł. Edmunda połączonym z Adoracją Najświętszego Sakramentu. Nasi podopieczni i personel byli czynnie zaangażowani w prowadzenie modlitw.

Nowy tydzień był wypełniony spotkaniami z Błogosławionym – od poniedziałku do środy s. Grażyna na każdym oddziale miała prezentację multimedialną ukazującą życie bł. Edmunda. Wykorzystując opis m. Elżbiety Szkudłapskiej, ówczesnej przełożonej generlanej, przybliżyła pensjonariuszom ostatnie dni życia Edmunda.

W Święto Przemienienia Pańskiego, w ostatnim dniu nowenny, rozważając Tajemnice Światła mogliśmy wraz z naszymi mieszkańcami „dotknąć” bł. Edmunda i jeszcze bardziej przygotować się na świętowanie Jego narodzin dla nieba 150 lat temu.

 

Dzień 7 sierpnia był dla nas bardzo uroczysty. Mszy św. przewodniczył bp Józef Graf, biskup pomocniczy diecezji Regensburg. Liturgiczna uroczystość zgromadziła liczne grono naszych podopiecznych, którzy z  zaangażowaniem śpiewali po niemiecku pieśni o naszym Założycielu. W homilii celebrans, nawiązując do synodalnej drogi Kościoła, zwrócił uwagę na to, że „godzina świeckich w Kościele była od zawsze”, czego przykładem jest bł. Edmund. Kaznodzieja ukazał głębię, wartość i aktualność myśli bł. Edmunda oraz jego zaangażowanie i odpowiedzialność za sprawy Kościoła. Na zakończenie ks. biskup wyraził wdzięczność za posługę sióstr służebniczek w Regensburgu.

Przedłużeniem liturgii było wspólne spotkanie przy stole w Domu Starców, w którym uczestniczyły też zaprzyjaźnione z nami siostry józefitki. Dzięki prezentacji multimedialnej wszyscy zaproszeni goście po raz kolejny mogli spotkać bł. Edmunda na drogach Jego ziemskiego życia.

Starałyśmy się też przekazać przesłanie Błogosławionego Edmunda i zapoznać z charyzmatem naszego Zgromadzenia rodziny naszych podopiecznych przesyłając za pomocą komunikatora społecznościowego zdjęcia obrazujące naszą posługę apostolską na tle słów pieśni „Każda dobra dusza”, którą na język niemiecki przetłumaczyła s. M. Izabela Puchała.

Ponieważ w przestrzeni duchowej odległości nie mają znaczenia, dlatego w przeżywaniu uroczystości ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego łączyłyśmy się duchowo z wszystkim siostrami naszego Zgromadzenia, uwielbiając Boga za dar życia naszego Ojca Założyciela i prosząc o Jego kanonizację.

s. M. Grażyna Ćwikowska (Regensburg)

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności