Sprawiedliwe wśród Narodów Świata
25 lipca, 2018

Dwie siostry z naszego Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej: Zofia (s. Serapiona) Liszka oraz Marcjanna (s. Ambrozja) Łączniak zostały pośmiertnie odznaczone medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W czasie okupacji hitlerowskiej siostry udzielały pomocy Sabinie Bruck Honigwachs w ochronce w Dominikowicach, gdzie Sabina ukrywała się w habicie zakonnym do maja 1945 r.

 

Medale wręczyła ambasador Izraela pani Anna Azari, która powiedziała:

 

„Tylko w ten sposób możemy spłacić dług wdzięczność wobec Sprawiedliwych”

 

Podkreśliła, że to pierwsza taka uroczystość po przyjęciu nowelizacji ustawy o IPN.

 

Krewna odznaczonej s. Ambrozji, Agata Rybarczyk, przekazała medal i dyplom siostrom służebniczkom na ręce przełożonej generalnej s. Maksymilli Pliszki, która otrzymała kopię dyplomu przyznającego medal dla s. Serapiony Liszka. Według zasad przyjętych przez Yad Vashem medal może odebrać osoba ratująca Żydów lub jej krewny. Odznaczenia dla sióstr zostały przyznane dzięki wysiłkom i staraniom pracowników IPN w Rzeszowie, zwłaszcza Michała Kalisza. Wśród zaproszonych gości był także burmistrz miasta Dębica Mariusz Szewczyk oraz dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy Jacek Dymitrowski.

 

Oprócz sióstr, odznaczenie odebrali członkowie 2 rodzin, które ukrywały rodziny żydowskie:

Teklę i Władysława Kosibów z Biecza, ich synów Tadeusza i Rudolfa oraz Jana Benisza z Gorlic. Uroczystość była wyjątkowa, bo uczestniczył w niej Rudolf Kosiba, który jako nastolatek niósł pomoc potrzebującym oraz 90-letni Ira Goetz, emerytowany profesor Uniwersytetu Columbia, uciekinier z getta w Bieczu uratowany przez rodzinę Kosibów.

Ceremonia wręczenia medali odbyła się 28 czerwca 2018 r. w Bieczu, na Podkarpaciu. Gospodarz uroczystości, burmistrz Biecza, Mirosław Wędrychowicz powiedział m.in. „Łączy nas wszystkich wielka wdzięczność, wielki szacunek i pamięć o tych, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo własne i swoich rodzin wyciągnęli pomocną dłoń do tych, którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. To właśnie oni (…) przeciwstawili się wielkiej zbrodni i swoją postawą pokazali, jak ważna jest miłość bliźniego”.

 

Tytuły i medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata są przyznawane przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tym, którzy w czasie Holokaustu bezinteresownie i z narażeniem życia ratowali Żydów.

 

s.M. Agnieszka Skrzypek 

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności