Jubileusz 50-lecia istnienia nowicjatu w Tuchowie
13 sierpnia, 2018

Rok 2018 to rok Jubileuszy – szczególnie ze względu na stulecie odzyskania przez naszą Ojczyznę Niepodległości. Ale nie tylko. W naszym Zgromadzeniu obchodzimy również Jubileusz, a jest to 50-lecie Nowicjatu w Tuchowie. Ponieważ 26 sierpnia 1968 roku decyzją Przełożonej Generalnej Matki Epifanii Wróbel, przy wsparciu  Biskupa Tarnowskiego Jerzego Ablewicza, nowicjat został przeniesiony z Dębicy do Tuchowa. 

 

 

Z Kroniki domu w Tuchowie czytamy:

 

„ po zabraniu Domu Generalnego w 1954 roku przez 14 lat nowicjat mieścił się w trudnych warunkach mieszkaniowych przy ul. Wielkiego Proletariatu w Dębicy (…) Zarząd Zgromadzenia sugerował przeniesienie Nowicjatu do Tuchowa. Sugestia ta nabrała mocy, kiedy taką samą myśl powziął Ks. Biskup Jerzy Ablewicz, Ordynariusz Tarnowski. W rezultacie tego Rada Generalna na posiedzeniu w dniu 25 marca 1968 roku uchwaliła przeniesienie nowicjatu z Dębicy do Tuchowa”. Matka Epifania Wróbel skierowała do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie pismo z zawiadomieniem o powziętej decyzji, na co w odpowiedzi Ksiądz Biskup napisał „ To postanowienie Rady Generalnej uważam za szczęśliwe, dające rękojmię jeszcze lepszego wychowania i wykształcenia nowicjuszek”. 26 sierpnia 1968 roku, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, nowicjat został przeniesiony do Tuchowa. Z kart Kroniki czytamy: „ O świcie dnia 26 sierpnia nowicjuszki w otoczeniu sióstr profesek, żegnane przez siostry domu głównego, odjechały do Tuchowa (..) w Tuchowie powitała wychodzące siostry z samochodu Matka Generalna w otoczeniu sióstr. Na godz. 9.00 przyjechał Ks. Biskup Ordynariusz Jerzy Ablewicz. Jego Ekscelencję przywitała Matka Generalna (…) potem Ksiądz Biskup odprawił Mszę Świętą i poświęcił pokoje nowicjatu. Powiedział on wtedy do Zgromadzonych; „ Każdy nowicjat ma swoją Mistrzynię. Ja inaugurując ten nowicjat pragnąłbym, aby w nim Mistrzynią była Matka Boża Częstochowska. Aby Matka Boża tutaj uczyła służby za cenę umiłowania krzyża i zaparcia się samych siebie, na wzór Chrystusa”.

 

W tym czasie posługę mistrzyni pełniła Siostra Maria Rita Bochenek.

 

Po kilku latach w 1972 roku w domu nowicjatu została odnowiona kaplica stosownie do wskazań i ducha posoborowego. 5 Lutego 1972 roku Ksiądz Biskup Jerzy Ablewicz poświęcił krzyż i tabernakulum.

 

 

 

Jesteśmy niezmiernie wdzięczne Bogu za to, że mury tego domu nigdy nie były puste.

Przez 50 lat Pan Bóg przysyła te, które pragną zostać Służebniczkami Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. Życie nowicjuszek od tylu lat toczy się podobnym rytmem. Modlitwa, praca, nauka, wspólnota, w której wzrastają i pod kierunkiem siostry mistrzyni przygotowują się do oddania życia na służbę Bogu, jako Jego przyszłe oblubienice.

 

s. Anna Magdoń nowicjuszka

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności