Błogosławiony Edmund Bojanowski pozostawił po sobie niezwykle bogaty zbiór dokumentów, w których zawarł swój pogląd na wychowanie dzieci, na sprawy społeczne i narodowe. Wczytując się w Dziennik, Notatki i Listy odkrywamy nie tylko bogactwo myśli, ale bardzo ważne przesłania jak rozmawiać by budować, a nie dzielić, jak współpracować nawzajem by jednoczyć wokół dobra, jak odkrywać bogactwo duchowe każdego człowieka. Przykład życia bł. Edmunda pociąga i inspiruje.
Takim impulsem są Wieczornice – spotkania na ważne tematy społeczne. Odbywają się one w Domu Generalnym w Dębicy raz w miesiącu. Celem spotkań jest poruszanie ważnych tematów dotyczących spraw społecznych, życia wspólnotowego w rodzinie, sąsiedztwie, pracy. Podczas spotkania oprócz refleksji ks. dr hab Ireneusza Stolarczyka odbył się koncert uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy oraz dyskusja na temat wspólnoty jej budowaniu w czasach indywidualizmu.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z ostatniego spotkania poświęconego tematowi wspólnoty:
W listopadzie podejmiemy temat Ojczyzny. W Sumariuszu przygotowanym do beatyfikacji bł. Edmunda można znaleźć tekst książki „O ustanowieniu Konstytucji 3 Maja 1791”, którą przepisał jego ojciec i jemu samemu zadedykował: „Dedykuję mojemu synowi Edmundowi tę kopię tak ważnego dzieła”. On sam dał synowi działając z wielkim zaangażowaniem dla Ojczyzny. Można stwierdzić, że właśnie w klimacie marzeń o wolnej Polsce dorastał Edmund w swoim domu rodzinnym. Tak kształtował swój światopogląd. Patriotyzm w ujęciu Edmunda Bojanowskiego staje się nie tylko nauczaniem historii i kultury narodowej, ale kompleksowym działaniem, skierowanym na współpracę rodziny i szkoły dla wychowania człowieka ukształtowanego na tradycyjnych wzorcach patriotyczno – religijnych.
Zapraszamy 24 listopada w środę na g. 19.00 by rozmawiać o Ojczyźnie.