Rekolekcje w Ciężkowicach – duchowa odnowa
26 września, 2020

W dniach 11-13 września 2020 r. w Ciężkowicach odbyły się rekolekcje dla członków Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego. W tym trudnym czasie, jaki obecnie przeżywamy w rekolekcjach uczestniczyło tylko 13 osób w tym: 2 osoby z Tarnowa, 2 z Szebni i 9 z Kamienia wraz z s. Danutą Sarata oraz 5 dzieci.

Rekolekcjom przewodniczył o. Dariusz Pabiś – redemptorysta, a pieczę nad całokształtem sprawowała jak zwykle niezastąpiona s. Eliza Sułkowska. Temat przewodni naszych rozważań brzmiał: „Eucharystia i obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie”.

Rekolekcje rozpoczęły się od spotkania organizacyjno-zapoznawczego. Stałymi punktami naszych rozważań (oprócz coś dla ciała:  posiłków, kawy i ciasteczek) były półgodzinne medytacje Edmundowe, Msza Św., konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, różaniec. Dzień kończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

W piątkowej homilii o. Dariusz mówił o sensie i celu naszego życia. Ważne jest, by stawiać przed sobą jakiś cel, wiedzieć dla kogo żyjemy. Użył świetnego porównania – czym się różni młodość od starości (nie chodzi o lata!) tu cytat: „jeżeli zaczynasz więcej wspominać przeszłość a mniej marzyć i stawiać przed sobą cele do osiągnięcia, to oznaka starości”!

W kolejnych rozważaniach konferencje dotyczyły wdzięczności. Bo czymże jest Eucharystia jak nie jednym wielkim dziękczynieniem. Trzeba Bogu dziękować za to co mamy i kim jesteśmy. Tak samo spowiedź. Nigdy nie odpłacisz się Bogu za Jego miłosierdzie, za to że bezinteresownie przebacza Ci grzechy.

Dzięki Ci, Boże, że ustanowiłeś sakramenty Eucharystii i pojednania.

Idąc dalej. „Maryja niewiasta Eucharystii”. Była zawsze przy Jezusie jakby Jego i apostołów duchową towarzyszką. Jan Paweł II nazwał Maryję „Żywym Tabernakulum”.

Kolejny temat: Msza Święta: „Uczta i ofiara”. Nawiązując do naszego patrona kaznodzieja powiedział, że Edmund był mężem modlitwy i gorliwym czcicielem Eucharystii. Mimo wielu przeszkód i ciężkiej choroby zawsze starał się być na Mszy św. Bo Eucharystia to uczta, wspólne świętowanie, gromadzenie się ludzi w wierze. Bł. Edmund ofiarował się dla bliźnich. Pomimo ryzyka zarażenia się chorobą (cholerą) bezinteresownie służył chorym.

Temat niedzielnej konferencji to „Eucharystia między zwykłością a cudownością”. Pan Jezus nie czynił cudów dla cudów, ale chciał doprowadzić ludzi do wiary. Sednem naszej wiary jest to, co dokonuje się w codzienności, a dopełnieniem jest Eucharystia, gdzie dokonuje się cud przemiany chleba w ciało Pana Jezusa Chrystusa.

Na zakończenie rekolekcji dzieliliśmy się przeżyciami, jakich doznaliśmy w czasie tych trzech dni naszej duchowej odnowy. Oczywiście, nie mogło zabraknąć z naszej strony podziękowań  dla o. Dariusza jak i dla s. Elizy i  s. Marceli, która w czasie naszych spotkań prowadziła śpiew, grając pięknie na gitarze. Warto zaznaczyć, że przez te parę dni wytworzyła się w nas szczególnie przyjazna, rodzinna atmosfera. Rozmawialiśmy ze sobą tak, jak byśmy się znali lata. Uduchowieni po obiedzie wróciliśmy do swoich domów.

To nie przypadek, że byliśmy w tym czasie tam, gdzie byliśmy.

Tadeusz Barłóg (REB – Kamień)

 

Świadectwo

Mam na imię Teresa. W dniach 11-13 września 2020 miałam okazję uczestniczyć w rekolekcjach w Ciężkowicach. Dziękuję najpierw Bogu za wszystko, co uczynił w tym pięknym czasie mnie i osobom, które tam były. Szczególnie dziękuję również osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego czasu, tj. Siostrom Służebniczkom za ich zapał, gościnność, otwartość oraz innym osobom.

Dzięki również Kapłanowi Redemptoryście, który napełniony Duchem Świętym głosił Słowo Boże i nam przewodniczył w modlitwach, adoracji i Eucharystii.

Można było na nowo odkryć jak wielkim i nieskończonym darem jest każda Eucharystia, największy cud świata i największa Miłość odbywa się codziennie na naszych oczach i na tak wielu ołtarzach na całym świecie. Chwała za to Panu, oraz Kapłanowi, który w tak piękny i przystępny sposób przybliżył nam te sprawy podczas katechez. Osobiście dotknęło mnie również jak wielkim dłużnikiem – grzesznikiem jestem wobec Boga, który w nieskończonym miłosierdziu tak wiele wybacza, że nie jesteśmy w stanie wypłacić się Jego przebaczeniu. Ale dzięki łasce Bożej powinniśmy się starać naśladować Jezusa i być ludźmi przebaczenia i miłosierdzia wobec bliźnich. I za to również Chwała Panu.

Teresa (REB-Tarnów)

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności