Rekolekcje Rodziny Bł. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy
26 października, 2022

W dniach 7-9 października 2022r. odbyły się rekolekcje Członków Rodzin Bł. Edmunda Bojanowskiego w Dębicy. Temat rekolekcji brzmiał: „EUCHARYSTIA TAJEMNICĄ POSŁANIA I CHRZEŚCIJAŃSKIEGO ŚWIADECTWA”.

Prowadzącym był  Redemptorysta O. Dariusz Pabiś a nad całokształtem czuwała jak zwykle niezastąpiona siostra Eliza Sułkowska.

PIĄTEK 7-10-2022

 Spotkanie rozpoczęła s. Eliza od spraw organizacyjnych. Po kolacji odmówiliśmy tajemnice bolesne różańca świętego po, którym o. Dariusz odprawił mszę św. z konferencją nt.: „ŚWIĘĆ SIĘ IMIĘ TWOJE”  – mówił o poprawnym adorowaniu Pana Jezusa. Jeśli kogoś kochamy to go adorujemy i tak ma być z Bogiem. Adorować to uznać, że On jest moim jedynym Bogiem i nikt więcej (1 przykazanie dekalogu), starać się żyć zgodnie z nauką  Chrystusową. Wiadomo człowiek jest słaby i grzeszny ale skoro Go adorujemy musimy żyć jak najpiękniej. I tu ojciec Dariusz nas zaskoczył, zapytał jak ma na imię Bóg skoro w pacierzu mówimy „święć się imię twoje”, nikt z nas nie wiedział co Ojciec ma na myśli. A imię Jego to MIŁOŚĆ – BÓG JEST MIŁOŚCIĄ, przecież Bóg tak umiłował świat, że Syna swego jedynego dał aby zbawił świat przez śmierć na krzyżu.

Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

 

SOBOTA 8-10-2022

 Dzień rozpoczęliśmy godzinkami o NMP. Po śniadaniu odbyła się konferencja nt. EUCHARYSTIA POKARMEM NA DROGĘ BEZINTERESOWNEJ SŁUŻBY NA WZÓR BŁ. EDMUNDA.

 Pan Jezus dał siebie za pokarm, aby nam siebie przekazać (to czyńcie na moją pamiątkę). Po obmyciu nóg we Wielki Czwartek Pan Jezus mówi do apostołów, czy wiecie co wam uczyniłem? – idźcie i wy róbcie to samo. Sensem tego znaku jest służba bliźniemu. Mówił dalej, że nasze życie powinno być służbą dla drugiej osoby jak czynił to nasz Patron.

W czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu adorację i rozważania części radosnej różańca świętego prowadziła Rodzina bł. Edmunda z Dębicy. Po obiedzie udaliśmy się na ulicę Krakowską gdzie stoi do dziś najstarsza kaplica, w której modliły się pierwsze Służebniczki Dębickie ufundowana przez hrabiostwo Raczyńskich. Hrabia sprowadził siostry do Dębicy (dawny Kawęczyn) 2 VIII 1882r. Szczegółowo o genezie sprowadzenia i działaniu ówczesnych sióstr opowiedziała nam wieczorem siostra Agnieszka Skrzypek, która doktoryzowała się w tym temacie. W kaplicy wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej i odmówiliśmy litanię do bł. Edmunda Bojanowskiego.

 

Następnie przeszliśmy do kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP wybudowanego na początku lat trzydziestych już przez ówczesne siostry, w którym odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Następnie skorzystaliśmy z zaproszenia tamtejszych sióstr na kawę i coś słodkiego.

O godzinie 16:30 wysłuchaliśmy konferencji „Chleba Naszego Powszedniego” cz.1.

Modlimy się „ Ojcze Nasz…..chleba naszego powszedniego…”.

Często narzekamy, że czegoś nie mamy co mają inni jesteśmy niezadowoleni przez co obrażamy Pana Boga. Bóg jako nasz dobry ojciec dobrze wie co nam potrzeba, zwracamy się do Boga „Ojcze” znaczy że ufamy mu bezgranicznie. Kaznodzieja zachęcał by cieszyć się tym co mamy. Bóg daje tyle ile nam w danym dniu potrzeba, by przeżyć i to jest ten nasz chleb powszedni.

Jak zwykle dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

 

Niedziela 9-10-2022

 

Dzień rozpoczęliśmy o godz. 8.00 medytacją Edmundową. Po śniadaniu odbyła się konferencja „Chleba Naszego Powszedniego” cz.2

Ojciec Dariusz nawiązał do adoracji i celebrowaniu Najświętszego Sakramentu i Eucharystii. Konferencje oparł na 6 rozdziale Ewangelii wg św. Jana, która zaczyna się od cudu rozmnożenia chleba. Ludzie byli głodni pragnęli  chleba i Jezus daje im chleb ten fizyczny. Natomiast my musimy mieć głód chleba ale tego, którym karmimy się w Eucharystii, który daje życie wieczne. Po konferencji odmówiliśmy Różaniec a po nim  uczestniczyliśmy we mszy św. z kazaniem podsumowującym nasze rekolekcje.

Coś się zaczyna i coś się kończy więc nadszedł czas końca naszego spotkania. Przedstawiciele naszych Rodzin wyrazili szczere podziękowania Ojcu, siostrze Elizie oraz wszystkim, którzy dbali o nas byśmy nie byli głodni.

ŚWIADECTWO

Mam na imię Tadeusz. W dniach 7-9 października brałem udział w rekolekcjach Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego w domu generalnym w Dębicy.

Były to dla mnie niezwykłe 3 dni, które przeżyłem w owym czasie. Rekolekcje przypadły na zakończenie trzyletniego cyklu o przeżywaniu Eucharystii. Dziękuję Bogu, że mogłem uczestniczyć w tych rekolekcjach. Ojciec Dariusz obdarzony jest niezwykłą charyzmą, mówi prosto ale dobitnie. Nieraz zastanawiałem się nad niektórymi prawdami Bożymi nie bardzo rozumiejąc wszystko. Dzięki uczestnictwu w rekolekcjach wiele rzeczy widzę inaczej, jaśniej. Cytując Ojca „to nie przpadek, że jesteś w danym czasie tu i teraz” .

Bóg tak chciał, że w ostatnim dniu trwania rekolekcji (niedziela rano) zadzwoniła moja żona ze smutną wiadomością mówiąc, że nad ranem zmarła moja mama. Było to ciężkie doświadczenie. Ufam, że Bóg wie co robi kierując moimi drogami, że wtedy byłem tam gdzie byłem.

Tutaj jeszcze raz ogromny Bóg zapłać kieruję do siostry Elizy, która dowiedziawszy się o śmierci mojej mamy zmieniła plany i na  zakończenie naszych rekolekcji, msza święta odbyła się za duszę zmarłej mamy.

Podsumowując – rekolekcje były dla mnie dużą łaską i doświadczeniem, przez które uczę się jeszcze bardziej kochać Boga i ufać mu bezgranicznie, bo wie co robi i daje mi tyle „chleba” ile potrzebuję.

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności