Poświęcenie nowego domu zakonnego w Żabnie
28 czerwca, 2024

„Dzięki składamy Panu Bogu naszemu…”

W dziękczynienie za dar błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, z racji przeżywanej w tym roku 25. rocznicy jego beatyfikacji wpisuje się nasze dziękczynienie za ukończenie budowy nowego domu zakonnego w Żabnie. Mszy św. sprawowanej 26 czerwca 2024 r. w nowej kaplicy pw. bł. Edmunda Bojanowskiego przewodniczył Biskup Tarnowski Andrzej Jeż a koncelebrował ks. Jerzy Kawik – proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Żabnie oraz ks. Antoni Mikrut. Pasterz Diecezji poświęcił dom zakonny z segmentem domu dziennego pobytu dla seniorów z lokalnego środowiska. Razem z nami w tej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Żabna: Tomasz Kijowski burmistrz Miasta Żabno oraz przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Wójciki i Przewodniczący Rady Żabna – Grzegorz Lech, Marta Herduś – była burmistrz, radna w kadencji 2024-2029, Piotr Broda – były zastępca burmistrza, Sławomir Kurzydym – były przewodniczący Rady Miasta Żabno, radny w kadencji 2024-2029. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli też: Anna Serafin – główny architekt z zespołem projektantów branżowych, Agnieszka i Paweł Dziurawiec – autorzy projektu wystroju kaplicy, Jan Serafin – inspektor nadzoru. Byli też przedstawiciele firmy budowlanych: Generalny Wykonawca – Przedsiębiorstwo Budowlano Usługowe HAND-BUD Sp z o.o z Dębicy; reprezentowany przez prezesa Jana Chmurę i prezesa Pawła Paśko oraz kierowników budowy Witolda Bauera i Krystiana Kisiela. Przedstawiciele Podwykonawców: Firmy FEUROPEL z Korczyny, WENT- SERWIS z Dębicy, BS SYSTEM z Pustkowa, PBHU MARK z Brzeska, a także wykonawcy wystroju i wyposażenia kaplicy oraz mebli i ofiarodawcy. Z naszej rodziny zakonnej była: s. Maksymilla Pliszka – przełożona generalna  z siostrami z zarządu generalnego, s. Barbara Mądro – przełożona prowincji tarnowskiej z zarządem, s. Karoliana Buksa – wikaria prowincji krakowskiej i s. Beata Mogilska – przełożona z siostrami wspólnoty w Żabnie, siostry z Odporyszowa i Dębicy. Razem składaliśmy dziękczynienie Bożej Opatrzności, że to dzieło rozpoczęte w tak trudnym czasie pozwoliła nam doprowadzić do tego etapu.

Historia budowy rozpoczęła się w latach 2020-2021 od przygotowania projektu budowlanego. 04 maja 2022 r. było poświęcenie placu budowy przez ks. Jerzego Kawika, proboszcza parafii w Żabnie i wbicie pierwszej łopaty, a 19 kwietnia 2024 r. – zakończenie budowy i protokolarne przekazanie budynku z pozwoleniem na użytkowanie. Dom został wybudowany zasadniczo z oszczędności Zgromadzenia wypracowanych przez nasze siostry w Polsce i poza jej granicami, gromadzonych przez wiele lat. Dużym wsparciem były kwesty przeprowadzone w 56 parafiach Diecezji Tarnowskiej – parafiach pochodzenia i aktualnej posługi sióstr naszego Zgromadzenia, dzięki życzliwości i udzielonemu pozwoleniu na te zbiórki przez Księdza Biskupa Andrzeja Jeża oraz Księży Proboszczów przyjmujących siostry. Korzystałyśmy też ze środków przekazanych przez ofiarodawców indywidualnych i z firm z Polski, Danii, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych – z miejsc posługi naszych sióstr; rodzin sióstr, zorganizowanych kiermaszów, wypieków, rękodzieła itp., kolędowania i wielu innych form. Pomoc okazała nam rzesza ludzi o wrażliwych sercach i hojnych dłoniach; członkowie grup Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego, modlitewnych grup parafialnych, charytatywnych, misyjnych, Dziewczęcej Służby Maryjnej. Można powiedzieć, że wiele środowisk zgromadziło się wokół tego dobra, którego owocem jest ukończona budowa domu zakonnego i dziennego domu pomocy dla seniorów w Żabnie. Jest to też dom wybudowany na skale wiary i zaufania Bożej Opatrzności, św. Józefowi i innym świętym, których wstawiennictwa upraszały siostry w tym trudnym czasie niesprzyjającym takiemu przedsięwzięciu i po ludzku niemożliwym do zrealizowania. Było ono wspierane modlitwą, wyrzeczeniami i cierpieniem sióstr oraz wielu osób, które w ten sposób włączyły się w dzieło budowy.
Nad realizacją tej wielkiej inwestycji czuwała i całość koordynowała s. Savia Bezak, ekonomka generalna naszego Zgromadzenia.

W akcie poświęcenia domu dziękujemy Bogu za obfitość udzielonych łask i prosimy o dalsze błogosławieństwo, a Wszystkich, którym winne jesteśmy wdzięczność otaczamy modlitwą.
Przed nami jeszcze czas wyposażania budynku w konieczny sprzęt i meble na miarę możliwości finansowych i poszukiwania środków finansowych na uruchomienie i prowadzenie dziennego domu pomocy – domu seniora.

s. M. Savia Bezak

Gdyby ktoś chciał nas wesprzeć podajemy nr konta:
PKO Bank Polski S.A.
Numer konta: 16 1020 4405 0000 2302 0633 7135
Tytułem: DAROWIZNA BUDOWA DOMU SENIORA

Zapraszamy do obejrzenia filmiku:

 

Relacje z wydarzenia: Gość Niedzielny Tarnowski i RDN Małopolska:

Siostry służebniczki w dwa lata wybudowały dom dla seniorów w Żabnie

Żabno. Nowy dom zakonny sióstr służebniczek dębickich z myślą o seniorach

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności