„Ja jestem drogą prawdą i życiem” /J 14, 6/ – Tydzień Wychowania
06 września, 2022

W dobie formowania człowieka bez zasad w świecie, który chce, aby każdy był wszechstronny, idealny i bez skazy rozpoczynamy XII Tydzień Wychowania. Zdaje się, że troska o wychowanie dzieci i młodzieży w obecnym świecie bez zasad jest nie tylko nagłą potrzebą, ale również znakiem czasu. Atak na wychowanie dzieci i młodzieży szczególnie dotyka rodziny. Są tacy, którzy w dzieciach, od ich najmłodszych lat chcą negować wartości. Dzieje się to także przez zabawę, gdyż niektóre zabawki wywołują agresję i nawet demoralizują najmłodszych.

W czasie edukacji szkolnej dzieci wchodzą często w swoisty „wyścig szczurów”, aby być najlepszym w każdej dziedzinie. Zanika dzielenie, a wchodzi rywalizacja, bycie wyjątkowym pod każdym względem. Zauważamy, że istnieje dziś dużo rozmaitej literatury, która, mimo że modna, proponuje młodym drogę nie mającą nic wspólnego z wiarą i powołaniem człowieka, jako mężczyzny i kobiety. Patrząc na wychowanie i troskę o formowanie serc młodych ludzi stajemy przed wyzwaniem trudnym, ale jakże koniecznym. W haśle tegorocznego Tygodnia Wychowania odnajdujemy Chrystusa jako Nauczyciela, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Bł. Edmund Bojanowski żyjący w XIX wieku pedagog, społecznik i ojciec duchowy odkrył w Biblii przesłanie i cel wychowania. Ujął to w słowach: „najwyższym celem wychowania jest to, aby człowiek stał się obrazem i podobieństwem Boga na ziemi”.

Stwarzając świat i obdarowując nim człowieka Bóg dał nam trzy prezenty wyróżniające nas spośród świata stworzeń. Tymi darami są: dar rozumu, wolność – wolna wola i zdolność kochania. Te dary od najmłodszych lat potrzebują odpowiedniej formacji i ukierunkowania, by stwarzać możliwości do rozwoju tych darów. To zadanie ochraniania daru dziecięctwa Bożego przez wychowanie. Potrzeba nam strzec czystości wiary, podobnie jak za czasów bł. Edmunda. Nie możemy w wychowaniu nie wspominać o Chrystusie, który daje nam wskazania jak doprowadzać dzieci do budowania relacji z Nim. Lekarstwem jest powrót do nauki Pisma Świętego i sakramentów, szczególnie do Eucharystii. Aby zachować skarb wiary katolickiej trzeba troszczyć się o formowanie duchowości maryjnej.  Bł. Edmund Bojanowski wszystkim służebniczkom oraz wychowawcom zdaje się mówić, że „dzieci nie słowem, ale czynem uczyć trzeba jak żyć mają”.

Moc świadectwa przemawia bardziej niż najpiękniejsze słowa. To zdanie bł. Edmunda jest motywacją i zarazem swoistym rachunkiem sumienia nad postawą bycia wychowawcą, czy tak konkretnie ochroniarką, ponieważ do tej misji jesteśmy szczególnie zapraszani. Chronić dar dziecięctwa Bożego to pełnić tzw. „usługę chrzestną”, czyli wspomagać rodziny w chrześcijańskim wychowaniu dzieci i młodzieży. Nie możemy dostosowywać się do współczesnych czasów, ale trwać w słowach Chrystusa, oraz głosić Ewangelię, aby każdy człowiek stał się dziedzictwem odkupienia.

Materiały na tegoroczny Tydzień Wychowania w linku poniżej:

https://tydzienwychowania.pl/materialy/xii-tydzien-wychowania-2022/

s. M. Katarzyna Szulc

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności