W miesiącu maju, poświęconym Maryi – naszej Matce Niebieskiej, figura Matki Bożej z Urkupińa nawiedzała sale w przedszkolu i wszystkie klasy w szkoły podstawowej i średniej Zespołu Szkół Edmunda Bojanowskiego w Cochabamba. Przyjmując Maryję, zanosiliśmy nasze prośby o Jej opiekę nad nami, polecając także rodziny, ponieważ w maju przypada również Dzień Rodziny.
Był to także miesiąc wyjścia z sal szkolnych.W tym czasie uczniowie pracowali nad kształtowaniem postaw koleżeństwa, szacunku i pokojowego współistnienia wśród koleżanek i kolegów. Tym działaniom przyświecało dążenie do stawania się pielgrzymami nadziei,gdziekolwiek się znajdziemy.
Każdego dnia 120 uczniów z czterech klas: dwóch ze zmiany dopołudniowej i dwóch ze zmiany popołudniowej, rozpoczynało dzień od uczestnictwa we Mszy Świętej i modlitwy z najmłodszymi uczniami. W ciągu dnia były rozmowy, praca w grupach i gry rekreacyjne nawiązujące do tematu: „Pielgrzymi nadziei, podróż wiary w kierunku pokojowego współistnienia i braterstwa”.
W naszej misji sióstr służebniczek, przez pracę w tej szkole, z pomocą nauczycieli, i personelu pomocniczego z Uniwersytetu Salezjańskiego zauważamy, że takie działania edukacyjno-wychowawcze pomagają uczniom w integralnej formacji, w wychowaniu w duchu wartości chrześcijańskich i ludzkich oraz stawania się pielgrzymami nadziei.
- rocznica powstania Zespołu Szkół im. Edmunda Bojanowskiego
13 czerwca 2025 r., dziękując Bogu podczas Eucharystii w kościele parafialnym w Cochabamba świętowaliśmy już 38 rok założenia Szkoły im. Edmunda Bojanowskiego. Wcześniej, w ciągu tygodnia poświęciliśmy czas, by podkreślić tą datę organizując konkursy poezji i rysunków. Przez dwa wieczory wyrażaliśmy też radość poprzez tańce z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców i absolwentów. Swoją obecnością podczas świętowania zaszczyciły nas władze oświatowe, które towarzyszyły nam zarówno na Eucharystii jak i w radosnych wieczornych zabawach.
Wspominaliśmy razem drogę, która rozpoczęła się 38 lat temu z Siostrą Joelą i Siostrą Agnellą, z pokoleniami, które pozostawiły swój ślad w sercach nauczycieli, a także w uczniach, którzy zabierają ze sobą 14 lat nauki, pracy, radości,zajęć sportowych, kulturalnych i muzycznych oraz przyjaźni między kolegami. To wszystko przyczynia się do ich formacji osobistej i zawodowej.
Niech błogosławiony Edmund Bojanowski nadal wstawia się za wszystkimi, którzy przeszli przez sale tej szkoły i niech wszyscy kierują się jego słowami: „Pragnę jak najlepiej wypełniać wolę Bożą”.
s. Miriam Camargo Calizaya (Cochabamba-Bolivia)