DEO GRATIAS! za 100 lat Sióstr Służebniczek w Solcu Kujawskim
23 czerwca, 2023

Dokładnie 3 lipca 1923 r. do Solca Kujawskiego przybyły z Dębicy, ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej trzy siostry. Były to: s. Aniceta Brychcy (przełożona), s. Aurelia Skóra i s. Achilleja Mazur. Siostry zajmowały się dziećmi w Ochronce pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus, która rozpoczęła swoją działalność 1 września w domu przy ul. Tellera. Do obowiązków sióstr należało też pielęgnowanie chorych. Tak Rocznik Solecki III opisał początki działalności naszego Zgromadzenia w Solcu Kujawskim.

W tym roku upłynęło sto lat od tamtych wydarzeń. Dlatego oczywistym wydaje się świętowanie Jubileuszu pobytu Sióstr Służebniczek w Solcu Kujawskim. Uroczystości jubileuszowe miały miejsce 10 czerwca 2023 r. O godz. 11.00 w parafialnym kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa celebrowana była uroczysta Msza św. dziękczynna, sprawowana przez ks. proboszcza Jarosława Czulińskiego oraz proboszczów parafii soleckich. Na zaproszenie wspólnoty sióstr przybyły również Matka Generalna Maksymilla Pliszka, Siostra Prowincjalna Agnieszka Krauz, s. Ksaweriana Chruślicka, s. Karoliana Buksa oraz siostry z okolicznych placówek: z Poznania, Szczecinka, Gostynia i Piasków. W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyła też Pani Burmistrz Teresa Substyk z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bartłomiejem Czaką a także mieszkańcy Solca Kujawskiego. Obecne były oczywiście dzieci soleckiej ochronki, które na koniec Mszy św. złożyły Siostrom piękne życzenia. Życzenia i podziękowania za stuletnią obecność sióstr składali również na ręce Matki Generalnej solecczanie. Nasza Matka Generalna w ciepłych słowach dziękowała wszystkim za dotychczasowe wspieranie sióstr, za dobro, którego doświadczały i doświadczają siostry pracujące w Solcu Kujawskim.

Po Mszy św. świętowanie Jubileuszu przeniosło się do domu sióstr przy ul. Bohaterów Września, gdzie zaproszeni goście zostali podjęci obiadem. Przy wspólnym stole cieszyliśmy się swoją obecnością (nieczęsto jest okazja, by siostry  z „okolicznych” placówek mogły się spotkać). Goście zostali wprowadzeni w historię placówki w Solcu Kujawskim dzięki przygotowanej przez solecką wspólnotę prezentacji zdjęć ukazującej posługę sióstr od samego początku aż do teraz.

Jubileusz jest czasem dziękczynienia, wspominania i otwierania się na kolejne łaski, jakie Bóg przygotował. Dlatego cieszymy się, że mogłyśmy świętować i dziękować dobremu Bogu za całe dobro, jakie dokonało się przez sto lat pięknej i ofiarnej pracy naszych Sióstr Poprzedniczek.

s. M. Barbara Czaja

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności