Bł. Edmund Bojanowski – w trosce o formację chrześcijańską
01 stycznia, 2022

Pieśń: Bóg się rodzi

Wkroczyliśmy w Nowy Rok w jakimś sensie rozpoczynając się nowy etap w naszym życiu. To dobry czas, aby planować i patrzeć z nadzieją w przyszłość, która jawi się nam, jako pewna niewiadoma. Bł. Edmund Bojanowski wyraził przekonanie, że „to, co przez modlitwę osiągnąć zamierzamy, jest żywym i gorącym ducha naszego natężeniem. W jego przekonaniu modlitwa jest istnym nerwem chrześcijańskiego życia” B-k-2, k.63. W Dzienniku podkreślił, że często modlił się „nie słowami czy myślą, ale naprężonym uczuciem całego serca”. W swoich pismach bł. Edmund więcej uwagi poświęca modlitwie myślnej, czyli rozmyślaniu. Mocno zaangażowany w pomoc innym i szeroko rozumianą dziś ewangelizację oraz pracę społeczną, szukał nade wszystko sposobu pogłębiania swojej wiary. Niemal każdego roku odprawiał osobiste rekolekcje u Ojców Jezuitów w Śremie. W prowadzonym Dzienniku z 10.03.1856 r. odnajdujemy następujące notatki:

Dzień cały zeszedł mi błogo na modłach, milczeniu i rozmyślaniu, na coraz większym oderwaniu się od zewnętrznego świata, a z głębszym wewnętrznym skupieniem. 

Bł. Edmund doświadczając, jak ważne są osobiste rekolekcje spędzone w ciszy i milczeniu z gorliwością zabiegał o taki czas dla sióstr.

Przepisane w Notatkach rozmyślania z Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego z Loyoli świadczą o tym, że nie tylko praktykował, ale także zalecał tę praktykę Służebniczkom.

Bł. Edmund miał ogromną świadomość, jaki jest cel naszego życia na ziemi. Można chyba odważnie powiedzieć, że te chwile z Bogiem pomagały mu porządkować wraz z łaską Bożą swoje życie. Napisał: „rzeczy stworzonych o tyle używać należy, o ile one dopomagają nam do prawdziwego służenia Bogu”  B-k-2, k.67. Swoją postawą ukazywał obojętność wobec rzeczy stworzonych, jednocześnie zalecając wybierać tylko te, które prowadzą do życia wiecznego.

Św. Jan Paweł II w przemówieniu skierowanym do Służebniczek powiedział, że bł. Edmund siłę do służby czerpał z miłości do Boga, a z głębokiego z Nim zjednoczenia rodziła się jego miłość do ludzi.

Pieśń: Błogosławiony Edmundzie do nieba wskazuj szlak

Przez wstawiennictwo bł. Edmunda polecajmy Nowy Rok i wszystkich, którym służymy i z którymi się spotykamy. Zawierzajmy również czas rekolekcji w naszym Zgromadzeniu.

Litania do bł. Edmunda Bojanowskiego

s. M. Katarzyna Szulc

 

 

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności