„Szczęśliwy, kto sobie Patrona Józefa ma za opiekuna…”

Słowa tej pieśni są moimi najwcześniejszymi wspomnieniami z dzieciństwa o osobie św. Józefa. Zapadły mi bardzo głęboko w serce i w pamięć. Zawsze jednak odnosiłam je do uroczystości pogrzebowych, ponieważ wiele razy, jako małe dziecko słyszałam jak tę pieśń śpiewano podczas pożegnania zmarłego w domu. Zatem św. Józef w moim wyobrażeniu z dzieciństwa był świętym od pogrzebu, a pogrzeb to smutna uroczystość. I tak postrzegałam Jego osobę przez wiele lat.

Moje patrzenie na św. Józefa z biegiem lat uległo zmianie, kiedy w mojej rodzinnej miejscowości – Pustkowie została utworzona nowa parafia pod wezwaniem św. Józefa Rzemieślnika. Szczególnym dniem modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa była środa. Z czasem zaczęłam odkrywać tego Świętego, jak kogoś bardzo bliskiego, zwłaszcza dlatego, że jest patronem ludzi trudzących się przy ciężkiej pracy.

W nowopowstałej parafii dużo modliliśmy się za przyczyną św. Józefa, szczególnie w intencji budującego się kościoła, aby św. Józef czuwał nad bezpieczeństwem w pracach budowlanych wznoszonej świątyni. Moja modlitwa w tej intencji była bardzo intensywna, gdyż mój tato często w tych pracach pomagał. Tak po ludzku czasami był we mnie lęk, aby nic mu się nie stało i po pracy zdrowy wrócił do domu.

Duży wpływ na rozwój mojego nabożeństwa do św. Józefa miał ks. Józef Hamiga – pierwszy proboszcz rodzinnej parafii. Jego gorliwa i ufna modlitwa do św. Józefa stawała się wielką zachętą dla parafian.

s. M. Benita – 35 lat w Zgromadzeniu

Szanujemy Twoją prywatność

Używamy plików cookie, aby poprawić jakość przeglądania, wyświetlać reklamy lub treści dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników oraz analizować ruch na stronie. Kliknięcie przycisku „Akceptuj wszystko” oznacza zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookie. Polityka prywatności.

Niezbędne Wymagane do działania sklepu, koszyka i bezpieczeństwa strony. Zawsze włączone.
Analityczne Pomagają nam ulepszać stronę (Google Analytics).
Marketingowe Google Ads, Facebook Pixel. Pozwalają na dopasowanie reklam.