Sekret 5 – MILCZENIE
03 grudnia, 2020

Maryja chowała wiernie te wspomnienia w swoim sercu (Łk 2, 51). We współczesnym świecie milczenie przestało być modne. A dzisiaj Matka Najświętsza ukazuje nam kolejny sekret duchowego piękna, jakim właśnie jest MILCZENIE.

Milczenie Maryi to postawa słuchania. Całe Jej życie było skierowane nie na to, żeby mówić, ale żeby ciszą podporządkować się Bogu. Postawa Maryi jest wspaniałym świadectwem, które otwiera nas na wartość duchowej ciszy. 

 Św. Łukasz w swojej Ewangelii, dwukrotnie przywołuje zdanie, że „Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (por. Łk 2, 19). Jej milczenie nie jest powściągliwością w mowie, ale przede wszystkim mądrą umiejętnością rozpamiętywania oraz patrzenia oczyma wiary na tajemnicę Wcielonego Słowa i na wydarzenia Jego ziemskiego życia. Dziś, w świecie pełnym zgiełku i natłoku informacji, mówienia bez potrzeby, krytykowania i używania wulgaryzmów, postawa Maryi sprawia, że zaczynamy dostrzegać duchowe bogactwo ciszy i milczenia.

W głębi serc ludzie pragną ciszy. Uciekają na wieś, budują domy na przedmieściach miasta, aby mieć przysłowiowy święty spokój, ale on jednak nie ma nic wspólnego z milczeniem i ciszą. Przez wewnętrzne wyciszenie można usłyszeć głos Boga. Kiedyś przeczytałam takie zdanie: „Usiądź na brzegu ciszy, a przemówi do ciebie Bóg”. Zostawić świat i pozwolić sobie na wyciszenie to również wyłączyć telefon, portale społecznościowe, itp. i nie chcieć być zawsze i wszędzie dostępnym.

Z Listu apostolskiego Jana Pawła II Rosarium Virginis Mariare:

Maryja żyje z oczyma zwróconymi na Chrystusa i skarbi sobie każde Jego słowo: « Zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu » (Łk 2, 19; por. 2, 51). Wspomnienia o Jezusie, wyryte w Jej duszy, towarzyszyły Jej w każdej okoliczności, sprawiając, że powracała myślą do różnych chwil swego życia obok Syna. To te wspomnienia stanowiły niejako 'różaniec’, który Ona sama nieustannie odmawiała w dniach swego ziemskiego życia.

I również teraz, wśród radosnych śpiewów niebieskiego Jeruzalem, motywy, dla których składa Bogu dzięki i oddaje Mu chwałę, pozostają te same. To one stanowią inspirację dla Jej macierzyńskiej troski o Kościół pielgrzymujący, w którym nadal, jako głosicielka Ewangelii, rozwija wątek swego 'opowiadania’. Maryja stale przypomina wiernym 'tajemnice’ swego Syna,  pragnąc, by je kontemplowano, i by dzięki temu mogły wydać z siebie całą swą zbawczą moc. Odmawiając różaniec, wspólnota chrześcijańska wnika w spojrzenie Maryi i żyje jej wspomnieniami. (11)

Proś Maryję o łaskę milczenia. Zrób konkretne postanowienie, aby móc spotkać dziś Boga, który mówi w ciszy.

Poślij dziś na cześć Maryi kwiat dobrych czynów.

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności