Na drodze krzyżowej z bł. Karoliną
24 lutego, 2021

Uczestnictwo w drodze krzyżowej, która 18 dnia każdego miesiąca jest odprawiana szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie, było dla nas szczególnym darem w czasie naszej formacji. W lutym br. wybrałyśmy się tam całą wspólnotą nowicjatu, którą tworzy s. Agnieszka – nasza mistrzyni oraz nowicjuszki: s. Beata, s. Anna, s. Monika i s. Magdalena. Dołączyła jeszcze s. Barbara Szeliga ze wspólnoty tuchowskiej oraz s. Maria – mistrzyni wraz z Anną i Magdą – kandydatkami.

Po dotarciu na miejsce, zatrzymałyśmy się na modlitwie w domu-kaplicy bł. Karoliny w Wał Rudzie. O godzinie 15:00 rozległ się dzwon na rozpoczęcie nabożeństwa pasyjnego. Motywem wiodącym tej drogi krzyżowej były słowa: ,,Abyśmy umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1 P 3, 15).

Nabożeństwu przewodniczył biskup Leszek Leszkiewicz wraz z księdzem proboszczem Zbigniewem Szostakiem – kustoszem Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Podczas początkowych stacji niosłyśmy obraz z wizerunkiem bł. Karoliny. Dzień był zimowy, więc trasa przez las nie należała do najłatwiejszych, ale zimowa szata przyrody pomagała nam w modlitwie. Piękno lasu zimą zapraszało do dziękczynienia Stwórcy za dar stworzenia. Ponadto ożywiała nas intencja modlitwy o dar nowych powołań do służby Bożej w Kościele. Podczas drogi krzyżowej każda z nas czytała rozważania oparte o List apostolski do młodych całego świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży. Teksty rozważań przygotowała nasza s. Katarzyna Szulc,  animatorka duszpasterstwa młodzieżowo-powołaniowego w skali całego Zgromadzenia.

Po zakończeniu nabożeństwa uczestniczyłyśmy w Eucharystii w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie. Liturgii przewodniczył biskup Leszek Leszkiewicz a koncelebrowali duszpasterze z wielu parafii diecezji tarnowskiej. W homilii celebrans stawiał ważne pytania: „O czym teraz myślisz? Czy usłyszałeś Słowo, które przed chwilą powiedział do Ciebie Jezus? Czy gdybyś teraz umarł, to czy poszedłbyś do nieba?” W dalszych rozważaniach zachęcał, by w swoim życiu świadomie przeżywać Eucharystię, bo w Niej Jezus „daje Siebie całego i pozwala zrobić z Sobą dosłownie wszystko”. Wskazywał też na konieczność dokonywania ciągłych wyborów między dobrem a złem, życiem a śmiercią, błogosławieństwem a przekleństwem.

Po Mszy św. była Adoracja Najświętszego Sakramentu – modlitwę uwielbienia prowadził ks. proboszcz a  muzycznie animowała Wspólnota ,,Galilea”. Potem był czas na dawanie świadectwa.

To bogate spotkanie z Jezusem i z bł. Karoliną na krzyżowej drodze było dla nas pięknym wydarzeniem, które zostawiło dobre ślady w naszych sercach. Wyjeżdżałyśmy z pragnieniem w sercu i modlitwą:

Bł. Karolino, odważna Córo Tarnowskiej Ziemi, pomagaj młodym odnaleźć spojrzenie Jezusa i wspieraj nas na drodze ciągłego nawracania się.

W rozpoczętym Wielkim Poście 2021 roku bądź dla nas Przewodniczką oraz wyproś dar nowych powołań, „abyśmy umieli zdać sprawę z nadziei, jaka jest w nas”.

s. Magdalena Kosieniak, nowicjuszka

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności