Koncert: Z Maryją przez dzieje
26 października, 2022

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w sobotę 22 października 2022 r. w Dębicy odbył się koncert maryjny „z Maryją przez dzieje” upamiętniający 140. rocznicę przybycia Sióstr Służebniczek na Podkarpacie. Posłanie i przybycie z Wielkopolski trzech sióstr służebniczek: Teresy Polowczyk, Marii Filipiak i Doroty Biendary zapoczątkowało powstanie nowej Rodziny Zakonnej. Do opieki i wychowania dzieci sprowadzili służebniczki do Dębicy hrabiostwo Karolina i Karol Raczyńscy. Siostry poprzez charyzmat służby wpisały się na zawsze w lokalną społeczność podejmując posługę wśród dzieci, przy chorych i w środowisku. Pierwsze powołania pozwoliły rozwijać ten charyzmat służby przekazany przez bł. Edmunda Bojanowskiego – świeckiego Założyciela Zgromadzenia, XIX wiecznego społecznika, pedagoga, twórcę kultury, zaangażowanego w odzyskanie przez Polskę niepodległości. 

Organizatorem koncertu w Domu Kultury MORS w Dębicy było Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”. To wyjątkowe dla Dębicy wydarzenie zgromadziło dużą liczbę mieszkańców miasta oraz Podkarpacia – miejsc, gdzie posługiwały kiedyś Siostry Służebniczki i tych, gdzie nadal podejmują misję służby.

Koncert Zespołu muzyki sakralnej Lumen, który przez śpiew wraz z Grupą Artystyczną SAFO Miejskiego Ośrodka Kultury w Dębicy przedstawili sylwetki wybranych Sióstr Służebniczek. Przywołane życiorysy sióstr: s. M. Krystyny Strzałka, s. M. Melchiory Porożyńskiej, Siostry z Dominikowic, s. M. Damazji Napiraj, s. M. Leonardy Urban  pełne ewangelicznego oddania, radykalizmu życia, zawierzenia Maryi wskazały wszystkim wartość życia oddanego Bogu, odwagę i poświęcenie. Muzycznemu wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Siostry Służebniczki w krajobrazie miasta Dębicy” ukazująca posługę sióstr przez 140 lat.

Dzieci i młodzież z Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei w Dębicy obdarowały wszystkich uczestników tego muzycznego maryjnego wydarzenia słodkim upominkiem –  „piernikowym serduszkiem” wspominając serdeczne, wrażliwe, czułe i wyrozumiałe serce bł. Edmunda Bojanowskiego. Serce bł. Edmunda wyrażające się w miłujących oczach, pracowitych dłoniach i stopach gotowych pójść wszędzie, gdzie potrzeba miłować i służyć przeniosły przybyłe sprzed 140 laty Służebniczki i to serce bije na dębickiej ziemi przez służbę. Dzieci poprosiły o dar serca, o wsparcie ich wyjazdu szlakiem bł. Edmunda – Patrona Dzieci i Młodzieży.

Link do koncertu:

Dziękujemy Telewizji DĘBICA TV za realizację nagrania!

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności