Jasełka z historią w tle – poruszająca międzypokoleniowa opowieść
11 stycznia, 2023

Komplementarność, doskonała pełnia i ideał jedności zamknięty w liczbie trzy splata się z historią dębickiego zgromadzenia sióstr służebniczek. Pewnego sierpniowego dnia, 140 lat temu, trzy siostry służebniczki przybyły na nasze ziemie, by odtąd każdego dnia z poświęceniem i czułością realizować charyzmat zakonu, niosąc pomoc potrzebującym i roztaczając skrzydła troskliwej opieki nad niewinnymi, bezbronnymi mieszkańcami miasta i okolic. W Niedzielę Chrztu Pańskiego, 8 stycznia 2023 r. dębiczanie mieli okazję obejrzeć wyjątkowe przedstawienie, harmonijnie splatające przepiękną, zbudowaną na franciszkańskiej, tradycję jasełek z przebogatymi dziejami  zgromadzenia. „Jasełka z historią w tle”, przygotowane we współpracy trzech pokoleń stanowiły poruszającą i ubogacającą podróż, rozpiętą między dwiema perspektywami czasowych i pokazującą doniosłe znaczenie narodzin Dzieciątka, wyznaczających kierunek każdej ze ścieżek biografii naszych i naszych przodków. Spektakl wyreżyserowany przez s. Tadeuszę Dyrek publiczność obejrzała w Auli bł. Edmunda Bojanowskiego, biorąc udział w podróży między stuleciami. Scenariusz, będący polifoniczną opowieścią o najcenniejszym – betlejemskim Bożym darze oraz ideale miłości i poświęcenia urzeczywistnianym każdego dnia przez służebniczki, wskazał na rolę opiekunów w wychowaniu oraz istotność kultywowania delikatnych wartości. „Jasełka z historią w tle” powstały dzięki zaangażowaniu całego grona osób z najróżniejszych środowisk: dzieci z Ochronki „Promyki Nadziei”, wolontariuszy, grupy artystycznej Safo, Teatru Kurtyny, a także serdecznych przyjaciół Zgromadzenia: Moniki Rojek-Kałek, Agnieszki Hayn i Tomasza Czapli. Owocna współpraca poświadcza inkluzywność tak wspaniałych wydarzeń jak jasełka, wpisanych wszak na stałe w naszą chrześcijańską tradycję, a reakcje publiczności pozwalają żywić głęboką wiarę, że emocje oraz wiedza pozostaną z widzami na o wiele dłużej, niż czas trwania spektaklu.

Wpisanie historii dębickich sióstr służebniczek w kontekst spełniającego się oczekiwania na narodziny Dzieciątka Jezus nadaje dziejom zakonu wymiaru szerszego, zwracając uwagę na wierność i posłuszeństwo charyzmatowi. Unowocześniona wersja jasełek, w partiach odnoszących się bezpośrednio do dziejów zgromadzenia, opierała się bezpośrednio na prawdziwych wydarzeniach, naświetlając mniej znane lub dla wielu zupełnie zapomniane aspekty lokalnej historii. Wielokierunkowa narracja spektaklu pozwoliła tym samym wskazać na bezcenność pielęgnowania więzi między pokoleniami, szlachetne piękno relacji między dziadkami i wnukami – depozytariuszami ważnych tradycji i wiedzy, którą otrzymują od swoich opiekunów. Dla dziecięcej publiczności niezwykle ciekawe, a jednocześnie zaskakujące okazały się losy sióstr zwłaszcza w momentach najcięższych prób – czasu wojny oraz następującego tuż po niej komunistycznego reżimu. Surowa bezwzględność czasu nie była jednak w stanie zmiażdżyć cierpliwości, łagodności i ofiarności oraz żarliwej wiary sióstr, wciąż pielęgnującej cnoty, wpojone im przez duchowego Ojca, błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Prostota, bezwarunkowa i bezkrytyczna miłość oraz pokora oraz pogoda ducha, wybrzmiewały z poszczególnych sekwencji spektaklu, doskonale zobrazowane dzięki trafiającym do serc scenom. Nakreślając tym samym ideał służby sióstr, „Jasełka z historią w tle” przeistoczyły się w cenną i uniwersalną lekcję o nas samych, nie odrywając nas od fundamentu – niezachwianej wiary.

Monika Rojek – Kałek

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności