Co znaczy modlić się sercem?
17 lipca, 2021

Od pewnego czasu zastanawiam się, co znaczy modlić się sercem. Odkrywam modlitwę Jezusową, która uczy mnie wyciszenia, wewnętrznego uporządkowania, słuchania serca i wypowiadania Imienia Jezus.

Kiedyś w Dzienniku bł. Edmunda Bojanowskiego wyczytałam, że „modlił się sercem”. Czy on znał modlitwę Jezusową? Tego nie wiem, ale wiem natomiast, że w modlitwę angażował całego siebie. Odprawiając Ćwiczenia Ignacjańskie uczył się oddawania Bogu swoich myśli, pragnień i całego serca. W Dzienniku czytamy, że modlił się całym sobą, nie tylko odprawiając rekolekcje u Jezuitów w Śremie, ale za każdym razem kiedy przychodził do świątyni. A przychodził każdego dnia i być może dlatego jego serce biło w rytm imion Jezusa i Maryi.

Edmund uczy mnie zaangażowania we wszystko co robię, a modlitwa jest największą częścią każdego dnia. On pozwolił, by jego serce było skupione na Chrystusie i dbał o to, by modlitwa wpływała na jego życie.

Moja modlitwa ma mieć odzwierciedlenie w codzienności, czyli ma kierować nie tylko myślami, ale czynami wobec bliźniego. Modlitwa sercem wymaga wysiłku, który kształtuje się w wytrwałości i wierności. Wakacje nie zwalniają nas z zaangażowania i modlitwy sercem. Może warto zacząć dziś od wyciszenia od wszelkich dźwięków, aby sygnał przychodzącego smsa czy innej wiadomości nie zakłócał ciszy i troski o modlitwę serca, albo wybrać takie miejsce, gdzie nasz wzrok nie będzie rozproszony. To ważne kroki, aby zacząć modlić się sercem.

Bł. Edmundzie, „człowieku Boży”, pomóż mi modlić się sercem i wyproś dla mnie odwagę otwarcia serca na Boga, by On mógł działać w moim życiu. 

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności