Bóg kieruje WSZYSTKIM
03 czerwca, 2024

W swoich notatkach bł. Edmund Bojanowski napisał „Bóg kieruje WSZYSTKIM” i tego doświadczał w swoim codziennym życiu. I my w naszej codzienności, patrząc oczyma wiary, dostrzegamy jak Bóg kieruje losami i wydarzeniami, by spełniać swój odwieczny plan.

Przed kilku laty, 10 września 2020 roku, w małej miejscowości Domaszkowice w diecezji opolskiej, bł. Edmund Bojanowski stał się patronem Publicznego Przedszkola prowadzonego przy Szkole Podstawowej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Bóg posłużył się wówczas p. Bartoszem Kociuba, polonistą i katechetą w tej szkole, a obecnie jej Dyrektorem, który za pośrednictwem kapłana – benedyktyna poznał bł. Edmunda. Ksiądz ten wskazał na Błogosławionego jako Przewodnika na życie mówiąc „zaprzyjaźnij się z bł. Edmundem Bojanowskim”. Tak bł. Edmund trafił do Domaszkowic ze swoją ideą wychowania i ochraniania przez wychowanie najmłodszych dzieci w przedszkolu, które prowadzą osoby świeckie i stał się „domownikiem” w Domaszkowicach. Jak kiedyś przewidział mówiąc, że „od dzieci trzeba zacząć…” po czterech latach od nadania przedszkolu imienia bł. Edmunda Bojanowskiego w piątek 24 maja 2024 roku w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przybył do Domaszkowic, aby w kościele parafialnym św. Jerzego pozostać już na zawsze w swoich relikwiach, o które poprosił nasze Zgromadzenie Ksiądz Proboszcz Janusz Ogórek.

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego poprzedzającą to wydarzenie, z wiernymi modliły się siostry z Dębicy, które przybliżyły osobę bł. Edmunda podkreślając widoczne w Jego życiu owoce Ducha Świętego. Zachęcały także do modlitwy za rodziny przez Jego szczególne wstawiennictwo.

Uroczystość wniesienia relikwii bł. Edmunda Bojanowskiego przeżywała cała Parafia i nie tylko. Bardzo wymowna była procesja z relikwiami do kościoła i wspólna Eucharystia z udziałem dzieci, rodziców, mieszkańców i wszystkich, którzy przybyli na to spotkanie. Pośród gości obecni byli prezesi Stowarzyszenia Szkół Katolickich – p. Maria Chodkiewicz oraz p. Zbigniew Zastawny, dyrektorzy szkół z terenu Opolszczyzny, kapłani z okolicy, siostry służebniczki śląskie z Wrocławia, siostry z Dębicy z Matką Maksymillą. Podczas Mszy Świętej. Ksiądz Proboszcz wskazał na bł. Edmunda jako tego, który upodobał sobie to miejsce i który swoją naturalnością, prostotą życia i dobrocią wpisuje się w to środowisko.

Po uroczystościach w kościele odbyło się bardzo piękne i zarazem proste spotkanie w szkole, gdzie dzieci ze szkoły i przedszkola wraz ze swoimi nauczycielami ukazali historię życia bł. Edmunda z Grabonoga. Przy wspólnym stole zgromadzili się wszyscy uczestnicy  tego wydarzenia, co było wymownym spełnieniem słów św. Jana Pawła II, jakie powiedział podczas beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego wskazując, że „ten wielkopolski ziemianin (…) potrafił skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra”.

Spotkanie w Domaszkowicach i samo pojawienie się bł. Edmunda właśnie tam, gdzie nie posługują służebniczki, napełnia serca wdzięcznością i nadzieją. Bł. Edmund przychodzi przez świeckich, zapala ich, pociąga i przez naszą pomoc w postaci materiałów do wychowania, spotkań, przekazania relikwii wchodzi w konkretne środowisko. Bóg kieruje WSZYSTKIM i bardzo chce, abyśmy dostrzegali Jego prowadzenie i byli otwarci na natchnienia, bo jak wiemy „reszty nauczy nas Duch Święty”.

s. M. Katarzyna Szulc

 

 

Szybki kontakt:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przesłanych danych zgodnie z polityką prywatności

Zgromadzenie Sióstr Służebniczek
Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej
ul. Bojanowskiego 8 - 10, 39-200 Dębica
tel. 14 670 40 51 (sekretariat)
email: sekretariatgeneralny@siostry.net

Delegatka ds.ochrony małoletnich
email: ochrona.maloletnich@siostry.net
Inspektor Ochrony Danych
email: iod@siostry.net

Pekao S.A.
33 1240 1923 1111 0000 2029 2265

tel. 14 670 27 14 (furta klasztorna)
email: debica.bojanowskiego@siostry.net

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Polityka prywatności