PRZESZLI JAK BURZA, czyli rajd uczniów dębickich szkół

W poniedziałek 16 października 2017 roku odbył się  Rajd Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica dla młodzieży. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych rywalizowali ze sobą na trasie historyczno-dydaktycznej. Grupa około 90 osób została podzielona na 6 podgrup mających do zrealizowania kilka zadań.

 

Spotkanie rozpoczęło się przy Leśniczówce Berdech w Braciejowej. Po przywitaniu każdego z oddziałów przez p. Macieja Małozięcia, został przedstawiony cel spotkania.  Komendant rajdu, którym był p. Tomasz Czapla, wyjaśnił zasady rywalizacji, regulamin poruszania się  na trasie oraz omówił poszczególne wykonywanie zadań. Po rozdaniu map i apteczek można było rozpocząć drogę przez las, w którym stacjonowali w 1944 roku żołnierze AK podczas realizacji planu akcji „Burza”.

 

Miała ona dwa główne cele do realizacji- militarny i wojskowy. Młodzi ludzie mieli się wcielić w oddziały, które przybyły spóźnione, ale wciąż z tym samym celem. Każda grupa miała wydzielone sekcje: łączności, kwatermistrzowską, dywersyjną, sanitarną, wywiadowczą oraz propagandową. Droga była usiana najróżniejszymi zadaniami przeznaczonymi dla danej jednostki.

 

Pierwszą misją do wykonania było udzielenie pomocy rannemu zwiadowcy. Wybrani uczniowie dostali informację od przywódcy grupy, że osoba jest postrzelona w okolice brzucha. Do dyspozycji mieli rzeczy znajdujące się w apteczce takie jak woreczek, bandaż  czy woda. Liczył się czas, dokładność oraz opanowanie sytuacji. Po zakończeniu akcji, instruktor Aleksandra Lis opowiedziała dokładnie jak powinno wyglądać dobrze wykonanie zadanie. Każdy z „rannych” przekazał swoim pomocnikom informacje odnośnie przebywającego w pobliżu konfidenta, którego przechwycenie okazało się nie tylko dobrą zabawą, odpowiedzialnością, ale logiką myślenia. Poruszając się po tzw. Drodze Kościelnej można było spotkać grzybiarza, który był niesamowicie sprytny i zwinny. Mimo, że zostały mu zabrane pozornie wszystkie rzeczy, zaskoczył każdego wyjmowaniem jeszcze innych z różnych miejsc. Dostarczyło to mnóstwa śmiechu, ale też nauki dokładności. Powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach doskonale się sprawdziło.

 

Patrole poznawały hasła, które miały być wykrzyczane we właściwych miejscach. Jedno z nich pomogło się skomunikować z Niemcem, którego wcześniej mieli odnaleźć i zdobyć dodatkowe informacje. Umiejętność rozpalania ognia również się przydała na trasie. Wywołało to duży entuzjazm, mnóstwo ciekawych pomysłów i kreatywnego wykonania. Uczestnicy zdobywali wiedzę o zasadach łączności, czujności i choćby nawet propagandowego działania.  Potrzebna okazała się również sprawność posługiwania się mapą. Na końcu szlaku liczącego około 9 km, po wykonaniu wszystkich zadań młodzież, miała nanieść na mapę odcinek, który przeszli.

 

Miejscem kończącym spotkanie była Kałużówka, na której zostało rozpalone ognisko a wszyscy uczestnicy mieli okazję poczęstować się grochówką.  Po tańcach i śpiewie nastąpiło ogłoszenie wyników i przybliżenie historii oddziałów AK przez p. Macieja Małozięcia, p. Tomasza Czaplę i p. Andrzeja Lisa. Zostały rozdane dyplomy i podziękowania.
 

W rywalizacji najlepszy okazał się patrol z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, wyprzedzając Zespół Szkół Ekonomicznych (2 miejsce) i  Zespół Szkół Nr 4 (3 miejsce). W rajdzie wzięły także udział patrole z Zespołu Szkół Nr 1 w Dębicy oraz I Liceum Ogólnokształcącego.

 

Najważniejsze w tym wszystkim nie było jednak zdobywanie punktów. Realizowany w ramach projektu „Drogi ku wolności” Rajd Szlakiem Partyzanckim ma na celu wychowanie przez historię, aby dziś odzwierciedlana  była pomocna w głębokim przeżywaniu. Uczczenie pamięci żołnierzy Armii Krajowej w 75 rocznicę jej przemianowania jest niesamowicie istotna. Należy kształtować w młodych ludziach świadomość, że był ktoś kto walczył i zmagał się z okupacją. Uczniowie przebywali w lesie przez kilka godzin i widoczne było ich zmęczenie po dosyć wymagającej drodze, którą przebyli. Ważne było podkreślenie, że Armia przebywała w nim znacznie dłużej, przez dzień i noc w ciągłym strachu. Tworzyły ją osoby godne do naśladowania, przepełnione miłością do swojej Ojczyzny.

 

Organizatorami przedsięwzięcia było Katolickie Centrum Edukacji KANA i Stowarzyszenie bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” w Dębicy. Podziękowania należą się również  dla Powiatu Dębickiego, Związku Strzeleckiego „Strzelec”,  Światowemu Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisku 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy oraz wszystkich zaangażowanych w projekt.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia przygotowanej przez Debica.tv – który objął patronat medialny nad projektem “Drogi ku wolności”

 

 

 

Dziękujemy za udostępnienie ->
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn