Relacja z Rajdu “Kałużówka” Szlakiem Partyzanckim

W poniedziałek 16 października 2017 roku odbył się Rajd „Deser” Szlakiem Partyzanckim II Zgrupowania Armii Krajowej Obwodu Dębica dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu dębickiego. W rywalizacji na trasie ścieżki historyczno – dydaktycznej wzięło udział blisko 90 uczniów podzielonych na 6 patroli. 

 

Każdy patrol szkolny został podzielony na sekcje konspiracyjne: sanitarną, dywersyjną, wywiadowczą, kwatermistrzowską, łącznościową oraz propagandową. Sekcje wykonywały rozmaite zadania związane z fabułą rajdu. Punktem koncentracji i rozpoczęcia zmagań była leśniczówka Berdech w Braciejowej, miejsce koncentracji oddziałów II Zgrupowania AK Obwodu Dębica do akcji „Burza”. Patrole, które wcieliły się w oddział I Zgrupowania (sędziszowskiego), po przybyciu na Berdech nie spotkały już dowódcy zgrupowania, który przeniósł swoje miejsce stacjonowania w inne miejsce. Zadaniem uczestników rajdu było odnalezienie dowódcy i przekazanie mu zaszyfrowanej wiadomości o sytuacji frontowej. Patrole w dotarciu do celu posługiwały się mapą oraz informacjami uzyskanymi w czasie marszu.

 

Organizatorami rajdu byli: Katolickie Centrum Edukacji KANA w Dębicy oraz Stowarzyszenie im. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć” w Dębicy. Współorganizatorzy tegorocznej rywalizacji to: Powiat Dębicki, Związek Strzelecki „Strzelec”, Klub Modelarski „Ognisko” oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko 5. Pułku Strzelców Konnych AK w Dębicy.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach otwartego konkursu ofert realizowanego przed dębicką Kanę i Stowarzyszenie „Dobroć” pod nazwą: „Drogi ku wolności”.

 

Więcej informacji: www.kanadebica.org

Rajd Partyzancki 2017
Kliknij^ i zobacz galerię Rajd Partyzancki na Flickr
Dziękujemy za udostępnienie ->
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
Facebook
Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn