Kontakt:

  • Stowarzyszenie Dobroć
  • Dębica 39-200
  • ul. Krakowska 15
  • tel. 14 682 22 90
  • email: stowarzyszenie@siostry.net
slider arrow
slider arrow

Widowisko teatralne „Dolina Pokoju”

14 maja 2017 roku odbyło się premierowe widowisko teatralne „Dolina Pokoju”. W ramach relacji z tego wydarzenia przytaczamy artykuł o tym wydarzeniu zamieszczony na stronie internetowej Tarnowskiego Gościa Niedzielnego w niezmienionej wersji:

 

Nie spodziewałam się, że tak niewiele potrzeba

 

„Dolina pokoju” to profesjonalna sztuka, ale i piękne rekolekcje o Fatimie i Różańcu.

 

„Dolina pokoju” to tytuł spektaklu, który 14 maja został wystawiony w auli bł. Edmunda Bojanowskiego w kościele klasztornym w Dębicy. Zagrało w nim ponad 30 osób dorosłych i dzieci, a został przygotowany we wspólnocie sióstr służebniczek dębickich z intencją uczczenia 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie oraz z okazji kanonizacji Hiacynty i Franciszka Marto.

 

– „Dolina pokoju” to nie tylko przedstawienie, ale także projekt, w którym uczestniczyło ponad 60 osób, a złożyły się na niego m.in. warsztaty teatralne, muzyczne i plastyczne, w czasie których powstało ponad tysiąc lampionów fatimskich, które widzowie po spektaklu mogli zabrać ze sobą do domu – tłumaczy s. Paula ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Dębickich.

 

Siostra Paula jest autorką scenariusza, ale jak podkreśla projekt, jak i spektakl „Dolina pokoju” powstał przy zaangażowaniu wielu sióstr, które przeprowadziły warsztaty plastyczne, muzyczne, zajęły się dekoracją, strojami czy nagłośnieniem.

 

To właśnie s. Paula jest autorką scenariusza spektaklu, który sięga do początków historii Różańca świętego i doprowadza nas do Fatimy i jej przesłania. Aktorów-amatorów szkolił podczas warsztatów teatralnych profesjonalista Robert Chodur, aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawienie opowiada o rzeczach najważniejszych, pokazując sedno objawień, a przy tym jest zawodowo zagrane. Również wiele w nim ciekawych rozwiązań, jak np. trójpoziomowość przestrzeni scenicznej, które przemawiają za profesjonalizmem sztuki.

 

Jednak wielu aktorów sztuką by tego przedsięwzięcia nie nazwało, a przede wszystkim rekolekcjami, jakie podczas tworzenia spektaklu przeżyli, a teraz mają nadzieję, że to samo udzieli się tym, którzy przyjdą „Dolinę pokoju” obejrzeć.

 

Alicja Szeglowska, która zagrała dorosłą s. Łucję, przyznaje, że nauka roli, a więc poznanie treści objawień, wpłynęła nie tylko na nią, ale i na jej bliskich. W przestawieniu wystąpiła razem z mężem, który odegrał rolę pustelnika.

 

– Trochę ta prawda mną wstrząsnęła, muszę powiedzieć. Nie spodziewałam się, że tak niewiele potrzeba, żeby ratować siebie i bliskich, a nawet nieprzyjaciół. Sam udział w spektaklu był dla nas szansą na przeżycie czegoś głębokiego – mówi Alicja Szeglowska.

 

Matkę Bożą z kolei zagrała Aneta Maziarz. – Zasiało się coś w naszych sercach, a teraz będzie kiełkować – mówi. – Siostry chyba jeszcze sobie nie zdają z tego sprawy, ale my wszyscy jesteśmy nastawieni na kolejną sztukę. Żal byłoby to wszystko tak teraz zostawić, trudno byłoby się obejść bez tej radości, którą dał czas prób i taka możliwość zaangażowania się w życie religijne – dodaje.

 

Pani Marta Wróbel, która zagrała żebraczkę, przyznaje, że rolę miała trudną, bo każde zdanie wypowiadanej przez nią kwestii było bardzo ważne. – Były momenty, że jakby coś przeszkadzało się jej nauczyć, nawet reżyser był zdziwiony, że to tak długo trwa, ale z radością pokonałam to wszystko i chciałabym, żeby każde słowo z tego przesłania głęboko zapadło każdemu w sercu – mówi, licząc po cichutku i na radość Matki Bożej, że może choć w niewielkim stopniu przysłużą się do tego, by przesłanie fatimskie zostało wypełnione.

 

Na projekt „Dolina pokoju” złożyły się nie tylko warsztaty, ale i konkurs dla uczniów tamtejszych szkół „Dębica ziemia pokoju”. 11 czerwca jego uczestnikom zostaną wręczone dyplomy. – Wtedy także po raz pierwszy będzie tu wyświetlany film „Ziemia pokoju”. Emitowany będzie w różne dni i o różnych porach przez cały czerwiec, by mogło go zobaczyć jak najwięcej osób – zapowiada s. Paula.

 

Natomiast spektakl „Dolina pokoju” można będzie zobaczyć jeszcze 21 maja o godz. 16 w auli bł. Edmunda Bojanowskiego w kościele klasztornym w Dębicy.

 

BEATA MALEC-SUWARA / FOTO GOŚĆ

 

Zapraszamy również do zobaczenia FOTO-relacji 

 

Migawki:

 

Promyki Nadziei
Dębickie Służebniczki
Top